Kahve, ağız kanseri riskini azaltıyor

Japonya’da erkeklerde hem kahve tüketimi, hem de yemek borusu kanseri oranı yüksek. Bu nedenle Tohoku Üniversitesi’nden Dr. Toru Naganuma önderliğindeki ekip, ikisi arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırdı. Beslenme düzeni ve kahve tüketimini kapsayan araştırmada, yaşları 40 ile 64 arasında değişen ve daha önce kansere yakalanmamış 38 bini aşkın kişi takibe alındı. 13 yıl süren araştırma sonrasında 157’sinde ağız, gırtlak ve boğaz kanseri oluştu. Kahve içmeyenlerle karşılaştırıldığında günde bir veya daha fazla kahve içen kişilerde kansere yakalanma riskinin yarıya indiği gözlendi. Araştırmaya alkol ve sigara kullanan, kansere yakalanma riski yüksek olan insanların da dahil olduğu belirtildi.

<Beyin dostu ceviz!

Vitamin değeri 2 adet ceviz (10 gr.)Enerji:  50 kcalProtein:  2 gr.Yağ:   5,4 gr.Karbonhidrat: 1,6 gr.Ca:   14 mgFe:    1,4mgVit A:    10 İUVit B1:   0,8 mgVit B2:Bahar Alerjisi Nedir ?

Baharla birlikte alerji mevsimi de açıldı. Üstelik sadece yetişkinler değil, çocuklar da bahar alerjisinden muzdarip oluyor. 3 yaş üstü çocuklarda

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir