Kilo Almaya Neden Olan Kahvaltı Hataları

Kilo vermek için yapılan diyetlerde en önemli öğünün kahvaltı olduğu bilinmektedir. Kahvaltıda güzel beslenin, öğlen normal, akşam ise az yiyerek kilo vermeye çalışılır. Fakat kahvaltıda güzel beslenmek amaçlı yapılan yanlışlar sayesinde kilo verme durabilmektedir, hatta bazı durumlarda yapılan yanlışlar vücudunuzda olumsuz durumlara yol açabilmekte, kilo almanıza bile sebebiyet verebilmektedir. İşte Kilo Almaya Neden Olan Kahvaltı Hataları

Meyve Suyu İçmek

İster hazır isterseniz elde sıkılmış meyve suyu olsun, iki türlü de kahvaltıda meyve suyu içmek kilo vermenize engel olacaktır. Bunun sebebi ise meyveyi sıkarken içerisindeki besleyici maddelerin ve ya liflerin azalmasıdır. Aynı zamanda içerisinde bolca şeker bulunan meyveleri sıkarken, bir bardak için meyvenin boyutuna göre çokça meyve harcanmaktadır. Yani siz aslında bir bardak meyve suyu diye içerken vücudunuza birden fazla meyve almış olacaksınız. Bu durum da vücuda yüklenen şeker miktarını arttıracak, gün içerisinde daha fazla yeme isteğinizi arttıracaktır. Diğer bir taraftan bakılacak olursa, meyve suyunun çabuk içilmesi psikolojik olarak size doyma hissini vermeyecektir. Meyveyi uğraşarak soyarak yemek zamanınızı aldığından vücudun onu kabul ederek doyma eğilimi daha yüksektir.

Yeterince Protein Almamak

Vücutta yağların daha hızlı yakılması için çoğu insan protein diyetine girer. Bunun sebebinde ise proteinin yağlardan sonra yakılmasıdır. Ancak kilo vermek isteyen kişilerin fazlaca unuttuğu durumdur kahvaltıda da protein almak. Halbuki bunun yanında, kahvaltı alınan protein gün boyu sizin daha tok hissetmenize sebebiyet vermektedir. Böylece gün içerisinde vücut daha az yemek isteyecek, siz de daha az yiyeceksiniz. Kahvaltıda proteini çeşitli yiyeceklerden karşılayabilirsiniz; yumurta, peynir, süt gibi ürünler ile karşılanabildiği gibi; yulaf ezmesi, chia tohumu, kinoa gibi yiyecekler de protein deposu olarak tüketilebilmektedir.

Yeterli Lif Tüketmemek

Kan şekerinizin seviyesini korumak ve kilo vermek için vücuda yeterli miktarda lif almak önem arz etmektedir. Lifler, kan şekeri seviyesini düzenlediğinden, vücudun tokluk hissini arttırır. Bu nedenle de daha fazla kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Kahvaltıda alacağınız sebzeler günlük lif ihtiyacınızı karşılamaya ve kendinizi daha da tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

Su İçmemek

Su, gün içerisinde zaman fark etmeksizin içilmesi gereken içeceklerdendir. Gece boyunca içilmediğinden dolayı, sabah uyandığımızda vücudumuzun fazlaca su ihtiyacı vardır. Bu sebeple uzmanlar, sabah kalkınca kahvaltıdan önce ılık su içmeyi önermektedir. Kahvaltı öncesinde içilen bu suyun aynı zamanda tokluk hissiyatı uyandırdığı bu sebeple de kahvaltıda da yeterli seviyeden fazla yemeyi önlemektedir.

Yeterince Yağ Almamak

Genelde yağ yenilirse kilo verilmeyeceği hatta alınacağı düşüncesi vardır. Aslında yapılan araştırmalar bunun yanlış olduğunu göstermektedir. Vücudun yağa da ihtiyacı vardır, sadece vücuda alınan yağın sağlıklı yağlar olması önem kazanmaktadır. Bu nedenle sabahları kahvaltıda alacağınız bir miktar ceviz, badem, fındık gibi yemişler vücudunuza sağlıklı yağlar alırken aynı zamanda gün boyu kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Şeker Kullanmak

Kahve ve çay kahvaltının vazgeçilmez içecekleridir. Ancak bu içecekleri şekerli içerek sabahları vücuda fazladan şeker alınmaktadır. Konulan bu şeker ve kremalar ile ekstra kalori alarak kilo vermek zorlaştırılmaktadır.

Yeterince Yememek

Yapılan çalışmalar, insanların kahvaltıyı da daha az yediğini göstermektedir. Ancak sağlıklı kilo vermek için vücudun ihtiyacı olan maddeleri vücuda vermek gerekmektedir. Uzman kişilerce önerilen ise genelde bu maddelerin kahvaltıda alınarak gün içerisinde de daha zinde olmayı ve vücudun kilo kaybederken sağlığını da kaybetmemesini sağlamaktadır. Aynı zamanda yetersiz yapılan kahvaltı kandaki şeker seviyenizi etkilemekte, aç kalınarak şeker seviyesi düşmektedir. Böylece kişi gün içeresinde daha fazla tatlı krizlerine girmekte ve daha fazla yemeklere saldırma eğiliminde olmaktadır.

<


Alerjiye dikkat

Namık Kemal üniversitesi (NKü) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Kulaç, deriyi etkileyen alerjik hastalıklarda zorunlu kalmadıkça alerji

Maydonoz mücizesi

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Eşiyok, maydanozun bir vitamin kaynağı olduğunu belirterek, “Maydanozun

Ömrü uzatan 7 besin

 BADEM                  Her gün, bir çay fincanın yarısını dolduracak miktarda, yani 30 gram badem yemeyi ihmal etmeyin. Omega-3 asitli yağları açısından