Kış Hamileleri Dikkat

Kış aylarında yaşanan hamilelik dönemi yaz aylarına göre daha farklı geçmektedir. Havaların soğuk olması, hastalıkların çoğalması, güneşin etkilerinin azalması ve psikolojik sorunlar da eklenince kışın yaşanan hamilelik süreçlerinin daha zor olduğu biliniyor. Kış Hamileleri Dikkat

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Umut Dilek, kış hamilelerini bazı konularda uyardı.

Beslenme

Kış sebze meyveleri hamilelik için aslında ideal denilebilir. Bu sebepten meyve sebze tüketimi oldukça önem kazanmakta. Özellikle bol lif içeriği ile kış sebze meyveleri hamilelikte fazla sorun oluşturan sindirim sistemini dengelemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca yine kış sebze meyvelerinin içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi kuvvetlenirken, bağırsaklarda demir emilimini arttırdığından kansızlık için de çözüm üretmekte yardımcı olmaktadır. Ancak bu sebze meyvelerin, süt ve süt ürünleri ile tüketilmemesi önerilmektedir.

Spor

Kışın havaların koyu ve kasvetli olmasından dolayı dışarıda spor yapmak zorlaşmaktadır. Günde yaklaşık 30 dakika yürüyüş yazmayı öneren Dilek, özellikle öğle vakitlerinde mümkünse dışarıda bir saat geçirmenizi tavsiye etmektedir. Soğuk hava ile hareketsizleşen vücudu meditasyon ve ya yoga ile de hareketlendirmek mümkündür. Hem fiziksel hem de psikolojik sağlık için spor hamileler için önemli bir noktada bulunmalıdır.

Öpmeyin

Kış aylarında artan hastalıklar ile birlikte kapalı, yeterince havalandırılmayan mekanlar da virüslerin kolayca yayılmasına zemin hazırlamaktadır. Hamile kişilerin ise bu durumdan korunması gerekmektedir. Kalabalık yerlerde birilerini öpmeyin hatta tokalaşmayın. Başınız ile selam vermek sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Ayaklarınızı Sıcak Tutun

Hamilelerin vücut ısılarını korumaları önemli bir şeydir. Bu nedenle yünlü, pamuklu, hava alan kıyafetler seçmeye özen gösterin. Ayaklarınızı mutlaka sıcak tutun. Ayakkabıların da duruş bozukluklarını engelleyici tabanlar ile desteklenmesi önerilmektedir.

Nem

Bulundukları ortamın nem seviyesi hamileler için oldukça önemlidir. Kalorifer ve ya sobanın kuruttuğu havayı odaya su koyarak ve ya ıslak bez bırakarak nemlendirmek mümkündür. Evi belli sürelerle havalandırmak da oldukça önem arz etmektedir. Hamilelerin bulunduğu ortamın havasının temiz ve yeterli nem seviyesinde olması hastalıklardan korunmasına yardımcı olacaktır.

Mutlu Edici Şeyler Yapın

Kışın hava koşullarından psikoloji de olumsuz etkilenmektedir. Özellikle hormonal dengelerinin bozulduğu dönem olan hamilelikte de psikoloji önemli yerdedir. Bu sebepten mutlu edici şeyler yapmak hamilelik sürecinde daha iyi hissedilmesine yardımcı olur. Arkadaşlar ile buluşmak, birlikte vakit geçirmek, seyahat etmek, yürüyüş yapmak depresyonu önlemeye ve daha sağlıklı bir hamileliğe destek olmaktadır.

<