Mandalinanın Faydaları

Mandalina hoş bir lezzet sunmaktan çok daha fazlasını yapar. Kanseri önleme ve kilo vermeyi gibi sağlık yararları vardır.

Kanser

Araştırmalar, mandalinaların karaciğer kanseri geliştirme riskini azaltabileceğini ortaya koymaktadır. Karotenoidler yüksek A Vitamini ile karaciğer kanseri riskini azaltırlar. Hepatit C hastalarına verilen mandalin suyu, yüksek beta kriptoksantin içeriğinden dolayı karaciğer kanseri gelişmesini olumsuz olarak etkilemiştir.

C Vitamini

Mandalinalar, bir çok fayda sağlayan yüksek C vitamini seviyesi içermektedir. C vitamini vücudumuzda antioksidan özellikleriyle serbest radikal olarak bilinen bir dizi kararsız molekülle savaşmaya yardımcı olmaktadır. Hepimiz, vücuttaki serbest radikallerin bulaşıcı hastalıklara ve kansere neden olabileceğinin farkındayız. Mandalinada bulunan antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve hücresel hasarı önlemektedir.

Kolestrol

Mandalina, vücuttaki kolesterol üretimini sınırlayan sinefrin maddesini nüretmektedirler. Mandalinada bulunan antioksidanlar kötü kolestrolü düşürürken, iyi kolesterolü de yükseltmektedir. Ayrıca, kolesterolü oksitleyen, arter duvarlarına yapışmasını sağlayan serbest radikalleri savaşmaktadır. Hemiselüloz ve pektin gibi çözülebilir ve çözünmeyen elyaf içermektedir ve bağırsaktaki kolestrol emilimini engelleyebilmektedir.

Kan Basıncı

Mandalina kan basıncını düşüren potasyum gibi besin ve minerallerden oluşmaktadır. Kan akışını arterler boyunca sorunsuz hareket ettirir ve böylece kan basıncını normal tutabilmektedir.

Kilo Verme

Mandalina önemli bir lif kaynağıdır. Elyaf açısından zengin gıdalar mideyi daha uzun süre dolgun tutar ve daha fazla yiyecek yeme isteğini azaltmaktadır. Doktorlar, şeker depolamak, yağları azaltmak gibi etkilerinin olmadığını söylerken, insülin seviyesini düşürdüğünü bulmuşlardır. Böylece, kilo kaybına yol açan bir yakıt olarak kullanılmaktadır.

Bağışıklık Sistemi

Mandalina; C vitamini, soğuk algınlığı önlemede önemli bir araçtır ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için hayati öneme sahiptir. Mandalinaların, yaraların septik olmasını ve viral, fungal ve bakteriyel enfeksiyonlardan korunmasını sağlayan mikrobiyal özelliklere desahiptir. Sindirim ve sinir sisteminde spazmı önleyerek krampları ve kusmaları önlemektedir. Aynı zamanda toksinleri ve istenmeyen maddeleri vücuttan atmaya yardımcı olan doğal bir kan temizleyicisidir.

Cilt

Mandalina suyunun düzenli olarak alınması cildi parlaklaştırmakta ve cilt tonunu büyük ölçüde düzeltmektedir. Mandalinada bulunan antioksidanlar cildi UVA ışınlarından korumakta ve derinin güneş ve serbest radikallerin neden olduğu zararlara karşı direnmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kırışıklıklar, ince çizgiler ve lekeler gibi yaşlanmanın belirtilerini azalttığı gözlemlenmiştir.

<Sindirimi Kolay Yiyecekler

Soğuk kış günlerinin de gelmesiyle hareketler iyice kısıtlanmaktadır. Yaz kadar hareket etmeyen vücut, sindirim konusunda da yazdan daha aşağıda kalmaktadır.
Tere Faydaları

Tere Faydaları saymakla bitmiyor. Akciğer kanserinden korunmada rolü büyük olan terenin daha birçok faydası ortaya çıktı. Anadolu’da bitki araştırmaları yapan

İdrar Kaçırma Problemi

İdrar kaçırma toplumsal olarak saklanan bir problemdir. Fakat çeşitli psikolojik sorunlara neden olmakla birlikte sebebinde de birçok hastalık barınıyor olabilir.
Maydanozun Yararları

Maydanoz çok sevilmeyen bir yeşillik olsa da insan için fazlasıyla önemli yararları mevcuttur. Direkt yenilmese bile çeşitli yiyecekler ile birlikte

Selenyum İçeren Besinler

Selenyum, vücuttaki oksidatif hasarı önlemek için E vitamini ile birlikte çalışan bir mineraldir. Ayrıca iyotun metabolizmayı düzenlemesine yardımcı olur. Vücuttaki