Meme Kanseri İle Savaş: Brüksel Lahanası ve Yeşil Çay

Günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan bir hastalık haline geldi meme kanseri. Meme kanseri tedavisinde çeşitli yollar ile hastalık yenilebiliyor, fakat bazı durumlarda meme kaybına neden olabilmektedir.

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası, vücudun izotiyosiyanatlar üretmek için kullandığı ve vücudunuzdaki kanserle savaşan enzim sistemlerini aktive eden glukozinolatlar adı verilen kükürt içeren bileşikler içermektedir. Hem kronik oksidatif stres hem de iltihap ile mücadelede yararlı, güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Vücudunuzun doğal detoksifikasyon sistemini desteklemeye yardımcı olur. K ve C vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır ve iyi bir manganez, potasyum, kolin ve B vitamin kaynağıdır.

Yapılan araştırmalara göre brüksel lahanasının meme kanseri riskini azalttığı hatta tedavi olarak da kullanılabileceği bilgisine ulaşıldı. Fareler üzerinde yapılan araştırmada brüksel lahanasının içindeki maddeler farelere enjekte edildi. Bu maddelerin kanseri oluşturan genlerin üzerine etki ettiği bulundu.

Yeşil Çay

Yeşil çay yaprakları, vücudumuzda çok yararlı yeşil çay antioksidanları gibi “biyoaktif” bileşikler içerir. Özellikle, kateşinler olarak bilinen yeşil çay polifenollerinin, yeşil çayın sağlık yararlarının birçoğundan sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

Yeşil çay içerisinde bulunan maddelerin de tümörün üzerinde etkisi olduğu anlaşıldı. Yeşil çay sadece tümör üzerinde etki etmemekte, bununla birlikte vücudun kanser ile savaşmasına yardımcı olacak bağışık sistemini de güçlendirmektedir. Vücuttaki toksinleri uzaklaştırarak vücudun rahatlatmasını da sağlamaktadır. Yeşil çay antioksidanları kanser hücrelerinin büyümelerine engelleyebilir, hatta onları doğrudan yok edebilmektedir. Ayrıca, yapılan çalışmalarda yeni kan damarlarının, kanser hücrelerinin hızla büyümesine ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasına yardımcı olan tümörler içerisinde oluşumunu önleyebildikleri görülmüştür. Bunu kanser hücrelerindeki çoklu biyolojik mekanizmalara özellikle müdahale ederek yapmaktadır ve normal hücreleri etkilemedikleri düşünülmektedir.

 

<Ananasın Yararları

Tatlılarda sıklıkla kullanılan ananasın, meyve olarak tüketilmesi de yaygınlaşmaya başladı. Peki ya Ananasın Yararları nelerdir? Kabızlığı önler Kabız insanların lifli
Kivinin Yararları

Kivi tropikal bir meyvedir. Biraz tatlı biraz ekşi bir tada sahiptir. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sağlık üzerinde fazla olumlu
Mucizevi iksir:kefir

Kafkasya'da yaşayanların 5 bin yıldan beri kefir içerek uzun ömür sürdürdükleri  artık biliniyor. Güzelliği ile  ünlü olan Çerkez kızlarının da