Meme Kanseri Sinyalleri

Ülkemizde 8 kadından biri hayatının döneminde meme kanserine yakalanmaktadır. Meme Kanseri Sinyalleri ile gelen bir hastalıktır. Bunları göz ardı etmemek gerekmektedir. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras meme kanserinin de diğer kanserler kadar tehlikeli olduğunu söylerken erken teşhisin önemini de vurgulamaktadır.

Prof. Dr. Cihan Uras: “Meme kanserinin erken tanısı için rutin kontroller asla ihmal edilmemeli. Ayrıca erken tanı için 20 yaşından sonra her kadın ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapmalı. Böylelikle meme kanseri ileri aşamalara ulaşmadan fark edilebiliyor”

Uras meme kanserinin 7 sinyalini de açıkladı:

Memede kitle

Meme kanserinin en büyük belirtisi memede ve ya koltuk altında ele gelen kitle var olmasıdır. Bunu anlamanın en iyi yolu da yatarak el ile muayene etmektedir. Tek eliniz başınızın altında, diğer elinizin işaret ve orta parmağı ile memenize dokunun. Aynı işlemi iki taraf için de uygulayın. Meme ucundan çevresine doğru dairesel hareketler ile kontrolünüzü yapın. Koltuk altlarına da bakmayı unutmayın.

Meme Akıntısı

Memeden kanlı ve ya şeffaf akıntılar var ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bu tür akıntılar genelde meme kanseri ve ya lezyon nedeniyle olabilir.

Meme Başı Şekil Bozuklukları

Meme başlarında çökme, içe çekilme ve ya şekil bozuklukları var ise, doktora görünmekte yarar var.

Meme Başı Deri Değişiklikleri

Meme başlarında soyulma, kabuklanma gibi deri anormallikleri görüldüğünde de mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Büyüme ve Şekil Bozukluğu

Memede büyüme ve ya şekil bozukluğu fark ediliyorsa da doktora başvurulmalıdır. Aynanın karşısında ellerinizi belinize koyarak kendinizi gözlemleyebilirsiniz.

Meme Cildinde Yara ve ya Kızarıklık

Herhangi bir çarpma vs yaşamadan meme cildinde kızarıklıklar yaralar oluşuyorsa da doktora gitmelisiniz.

Ödem, Şişlik ve İçe Çöküntü

“Elbette her ödem ve şişlik, meme kanserinin belirtisi değil. Bunlar regl ve hamilelik dönemlerinde de kadınların sıkça yaşadıkları sıkıntıların başında geliyor“ diyerek devam eden Prof. Uras “Ancak tabloya meme cildinde içe doğru çekintiler, portakal kabuğu gibi pürüzlü bir görünüm eşlik ediyorsa, hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurun” diyerek bu duruma da dikkat çekmektedir.

Elle Muayene İle Kurtulmak Mümkün

Çeşitli mamografik ve ultrasonografik tarama yöntemleriyle belirlenen meme kanseri, ilk olarak el ile de teşhis edilebiliyor. Özellikle 40 yaş üzeri kadınların düzenli kontrol olmaları gerektiğini söyleyen Prof. Uras 20 yaşından büyük her kadın her ay kendi kendine muayene yapmayı alışkanlık haline getirmelidir diye de eklemektedir.

<

Hamilelikte şekere dikkat!

Gebelerde şeker hastalığı görülme riski yüksek Gebelerde şeker hastalığı görülme oranının yüksek olduğunu belirten uzmanlar, anne adaylarını test yaptırmaları veDiş Teli Temizliği

Ortodonti tedavisi gören kişiler için ağız hijyeni oldukça önemlidir. Diş teli kullanan kişilerin her gün dişlerini yeterince temizlemelidir. Yeterince temizlenmeyen

Aç kadının beslenme rehberi

İş yerinizdesiniz, masabaşında çalışıyorsunuz ve açlık birden midenizin kapısını çalıveriyor. Mideniz gurulduyor, konsantrasyonunuz pencereden dışarı pike yapıyor ve sizi bu
Erken menopoz nedir?

Sağlık sorunları yaşamamak için tedavi şart! Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Aslı Somunkıran İş, normal menopoz yaşının 49–50

Bir Arada Tehlike Saçan Gıdalar

Günlük hayatta bazen sıklıkla birlikte tükettiğimiz besinler, birbiri ile birlikte tüketildiğinde yararlarını öldürebilmektedir. Birinin içerisindeki maddeler, diğerinin içerisindeki maddeler ile