Mevsimsel Alerjiyle Mücadele

Yeni bir mevsim gelişi sizi burun akıntısı, sulu gözler ve tıkanıklık ile gelirse, alerjinizi durdurmaya yardımcı olabilecek bu gıdalar için tabağınızda yer açın. Mevsimsel alerjilerde, hapşırık ve kaşıntılı gözler, baharın daha uzun günlerinin ve sıcaklarının keyfini çıkarmayı zorlaştırabilir. Penn State Sağlık Milton S. Hershey Tıp Merkezi’ndeki pulmoner, alerji ve kritik bakım tıbbının direktörlüğü görevini yürüten Randy Young, doktorlar ilaçların veya alerji atışlarını savunmanın ilk sırası olarak öneriyorlar, diyor. Ancak, yedikleriniz nasıl hissettiğinizi de etkileyebileceğini söylüyor. İlaç miktarını minimuma indirmek için bunları yemeye teşvik edilmelidir diye de eklemekte. İşte Mevsimsel Alerjiyle Mücadele konusunda yapılması gerekenler:

Omega3

Young; “Omega 3 yağ asitleri, ister balık isterse balık yağı kapsülü olsun, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir” diyor. Genel sağlığımız için yararlı olduklarını biliyoruz ve alerjiler iltihap ile ilgisi olduğu için bu alanda da faydalı olabilmektedirler.

Bu konuda yapılan bir araştırmada Alman bilim insanları, 2005’te, fıstık ve tohumlarda bulunan bir omega-3 türü alfa-linoleik asitte yüksek bir diyetin alerji belirtilerinin prevalansında azalma ile ilişkili olduğunu tespit ettiler. Ve 2007 yılında Japonyada gerçekleştirilen bir araştırmada, eikosapentaenoik ve dokosaheksaenoik asitlerin (yağlı balıklarda; somon, uskumru ve sardalya gibi; bulunan omega-3s) alımının mevsimsel alerjileri daha azalttığı sonucuna ulaşıldı.

Probiyotik

Dr. Young, “Probiyotik bakterileri içeren yoğurt ve diğer gıdalar, bağırsak yolunun mikrobiyomunu korumaya yardımcı olur ve anti-inflamatuar olma eğilimindedir” diyor. “Bu gıdaların alerjinin tedavisinde yararlı olabileceğine dair bir miktar kanıt var.”

Florida ekibi tarafından desteklenen 2017’de yapılan bir çalışmada, hafif ve orta dereceli alerjilere sahip kişilerin probiyotik laktobasil ve bifidobakterileri içeren bir takviyeyi aldıktan sonra daha az alerji belirtileri yaşadığını ve daha iyi bir yaşam sürdürdüğünü bildirdiler. Uzmanlar, gerçek önerilerin yapılabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtmesine rağmen, diğer çalışmalar da umut verici sonuçlar bildirdi.

Alkol

Alkol; hapşırma, tıkanıklık ve burun akıntısı gibi alerji semptomlarını tetikleyebilen doğal histaminler içermektedir; zaten alerjisi olan kişilerde bu sebeple alkol tüketimi alerjinin daha da sizi etkilemesine neden olacaktır. Şarap ve bira ayrıca bazı insanlar için alerji benzeri belirtilere neden olabilecek sülfitler içermektedirler.

2005’te yapılan bir İsveç araştırmasına göre, kadınlar alkolden kaynaklanan kokulara karşı daha hassastır. Danimarkalı kadınlarla ilgili 2008 yılında yapılan bir araştırmada, araştırmacılar, haftada bir içkiden daha az içki içmiş kadınlara kıyasla, haftada 14 bardak şarap içmenin 8 yıllık bir dönem boyunca alerjik rinit gelişme riskini neredeyse ikiye katladığı sonucuna ulaştılar.

Tetikleyen Gıdalar

Mevsimsel alerjilere sahip bazı insanlar, bazı meyve ve sebzeleri yediğinde garip bir reaksiyon yaşayabilirler; buna oral alerji sendromu denir ve çiğ ürünler tükettikten sonra ağızda kaşıntı veya şişme oluşturabilir. Bu semptomlar meyvelerdeki polen proteinlerine benzeyen proteinlerden kaynaklanır. Huş ağacı polenlerine alerjisi olan insanlar (bahar alerjilerinin ortak nedeni) havuç, fındık, kereviz, şeftaliler ve diğer çekirdekli meyvelere duyarlı olabilir. Yaz aylarında otlara veya sonbaharda yaban mersini tepki veren vücutlara sahip insanlar, domates, kavun, portakal, muz ve kabak yedikten sonra kaşıntılı hissedebilirler.

Meyve-Sebze

Bununla birlikte, bu nadir görülen oral alerji sendromundan başka, sebze ve sebzeler muhtemelen mevsimlik alerjilerle yemek yemenin en iyi yollarından biridir. Sebebi ise; C vitamini, vücudun alerjiyle mücadele etmesine ve mevsimsel belirtilerin üstünde hasta olmanıza engel olabilecek doğal bir antihistamin ve bağışıklık güçlendirici gibi antioksidanlarla doludur.

Daha çok meditasyon, daha az margarin

2007’de yapılan bir araştırma, Yunan bir araştırmacı, Girit Adası’ndaki çocukların, alerjik rinit semptomları (saman nezlesi için kullanılan teknik bir terim) olması için daha az geleneksel bir yeme alışkanlığı olan kişilere göre % 66 daha az olası olduğunu tespit ettiler. Popüler yeme alışkanlığı olarak fındık, tohum, balık ve meyve ve sebzeler gibi anti-inflamatuar ve antioksidan bakımından zengin gıdalar açısından çok yüksek olduğu için bu araştırma beklendiği gibi sonuçlandı. Tipik Batı tarzı ile kıyaslandığında, Akdeniz diyeti, kırmızı et, bitkisel yağ ve margarinde bulunan, prostaglandinler olarak adlandırılan iltihaplı kimyasalların oluşumunu teşvik eden bir bileşik olan omega-6 yağ asitleri açısından çok daha düşüktür. Aslında, araştırmada çok miktarda margarin yiyen çocuklar, çok az yiyenlerden ziyade alerji ve astıma sahipti.

<

Nikotinsiz tütüne tepki

Komiteden yapılan yazılı açıklamada, “nikotinsiz tütün keşfi” konusunda basında son bir kaç gündür yanlış ve bilimsel olmayan yorumların yer aldığına
Egzama Nedenleri

Havaların soğumasıyla birlikte ellerimiz de kurumaya başladı. Egzaması olanlar için ise bu durum daha da büyük boyutta olmakta. Peki egzamayı

Nüfusun yüzde 12,29’u engelli

Engelliler İdaresi Başkanlığı’nca yapılan araştırmaya göre, Türkiye nüfusunun yüzde 12,29’unu engelliler oluşturuyor. Bu oranın yüzde 9.70’ini süreğen hastalığı olanlar, yüzde 2,58’ini
Hurma kalbe yarıyor

Yapılan araştırmalarda kalp-damar, sindirim sistemi gibi birçok hastalığa faydalı olduğu tespit edilen Trabzon hurması adeta vitamin deposu. Karadeniz Teknik üniversitesi

Tuz tüketimine dikkat

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli diyetisyen Gamze Şanlı, hareketsiz bir yaşam sürdürülen kış aylarında fazla tuz tüketiminin tansiyon yükselmesine, vücutta
Detoksifikasyon Nedir?

Şu veya bu şekilde bedenimizi kirleten çevresel toksinleri gideren detoksifiye edici yöntemleri (detoks kürleri) ve araçları kullanmamız sağlıklı ve uzun