Mucize besin

Kalpten kansere kadar hastalıkların önleyicisi olan gıdanın yabana atılmayacak faydalarını var

Prof. Mehmet öz limon kabuklarının cilt kanserine karşı bir kalkan oluşturduğunu, cildi güzelleştirip, sinirleri yatıştırdığını açıkladı. İşte Prof. öz’den limon kabuğu mucizesi…

Kavurucu yaz sıcaklarından ruhumuz da bedenimiz de nasibini alıyor. Tek derdimiz biraz serinlemek de olsa, cilt korumasına olabildiğince çok dikkat etmeliyiz. Cilt bakımı için ucuz ve kolay yol sunan Prof. Mehmet öz, limon kabuğunun yabana atılmayacak faydalarını anlattı. Söz, öz’ün…

TüMöR GELİŞİMİNİ ENGELLİYOR

Limonun tadı güzeldir, serinletici etkisi vardır, C vitamini deposudur. Salatanıza katabilir, limonata içebilir veya yiyebilirsiniz. Kabuklarını kullanmak ise size bambaşka faydalar sağlayabilir. Yapılan bir araştırma ile limon kabuklarında bulunan dlimonene aadlı maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu belirlendi. D-limonene, narenciye yağında bulunan ve tümör gelişimini engelleyerek cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşüren bir bileşkendir.

D-LİMONENE ETKİSİ

11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Limon ve diğer turunçgillerden maksimum faydayı sağlamak için basit bir yöntem var: Ya gölgede tüketmeye çalışın ya da yerken hızlı davranın. Güneş ışınları etkisiyle elinizde tuttuğunuz parça limonun içindeki C vitamini 30 saniye gibi kısa bir sürede okside olur.

RİSKİ DüŞüREBİLİRSİNİZ

Sadece Amerika’da yılda 200.000 den fazla insan cilt kanserine yakalanıyor. Bu sorun son yıllarda ülkemizde de çok artış göstermeye başladı. Cilt kanseri güneşin parladığı her yerde kendini gösterebilir. Yüzünüzde, kulaklarınızda, ellerinizde ve dudaklarınızda oluşabilir. D-Limonene sayesinde bu riski çok düşürmek elinizde.

YEMEKLERE KATIN

Limon kabuklarına geri dönüyoruz. Kabukları çayınıza katarak hem lezzet hem de güçlü bir cilt bakımına kavuşabilirsiniz. Makarna sosuna limon kabuğu rendesi eklemek iyi bir alternatif. Rendelediğiniz kabukları salatanıza, yaptığınız keklere ve kurabiyelere de katabilirsiniz.

KALBİ RAHATLATIYOR

Limon kabuğu aynı zamanda sinir sisteminize olumlu etki yapar, bakterileri öldürür ve kalbi rahatlatır. Yapılan bir çalışmada, kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü ortaya konan limon kabuklarının bu özelliği de içeriğinde bulunan polifenollerden kaynaklanmaktadır.

KARACİĞERE YARARLI

Son olarak cildimize yaptığı maksimum faydaları dışında limon kabukları, özellikle alkol alanlar için olmazsa olmazlardandır. Karaciğer ve safra kesesine yararlıdır, mide asiditesini giderir ve balgam söktürücü etkisi vardır. Yenilebilir cilt bakımına limon kabukları ile başlayın!

Mucize besin…

Kilo verme yolundaki en önemli destekleyici besinlerden. Yağ oranı sıfır ve vitamin deposu.

Zayıflarken çoğu hanım yüzünün çöktüğünden yakınır. Kilo verdikçe yaşlı ve yorgun yüzler ortaya çıkar, güzelleşmek uğruna verilen kilolar yüz güzelliğini alıp götürür. İşte bunu önlemenin yolları…

Zayıflamaya çalışanların en çok yakındığı şeylerin başında yüzün çökmesi gelir. Rengi solan, uzayan yüz kontörleri, çöken gözaltlarıyla sağlıklı ve canlı ifadede kaybolur. Bu durum neden oluşur ya da nasıl önlenir sorusundan daha önemlisi bir yerlerde yapılan yanlışın ne olduğudur.

YüZüN çöKMESİ NEYİN GöSTERGESİ?

Yüzünüzün çökmesi, gözaltlarınızın morarması diyet yaparken yeteri miktarda protein almadığınızın ve yüz kaslarınızın eridiğinin göstergesidir. Sağlıksız diyetler, yeterli protein içermeyen diyet programı ve beslenme şekli kasları hedef alır ve kasları çökertir. Yüz kaslarının erimesi gözaltlarının morarmasıyla güzellik uğruna yapılan diyeti kâbusa çevirir. Bu nedenle başta şok diyetler olmak üzere kilo verme amaçlı detoks programlarından sakınmak gerekir. Proteinler vücudumuzun gerek- sinimi olan kaloriyi sağlayan üç temel besin maddesinden (protein, karbonhidratlar, yağlar) biridir.

KİLO öLçüMü

Kilonuzu kontrol altında tutmak için düzenli olarak tartılmak aynı zamanda belli aralıklarla vücut kompozisyonu ve iç organ çevresi yağlanma ölçümlerini yaptırmak önemli bir unsurdur. Vücut kompozisyon ölçümü; vücudun yağ, kas, su ve mineral dengesinin ayrıntılı olarak ölçümlenerek metabolizma yaşının belirlenmesidir. Bu yöntemle aynı zamanda fazla kiloların bilimsel göstergesi olan vücut kitle indeksiniz ile olması gereken vücut kitle indeksiniz hesaplanmaktadır. Bu ayrıntılı rapor ideal kilonuzu tipinizi şematik olarak göstermektedir.

GELİŞİM çAĞINDAKİLERDE BESLENME PROGRAMI ŞART

Kilo sorunu yaşayan çocuklarda zayıflama yetişkinlere oranla zor bir süreci kapsıyor. öncelikle çocuğa gelişim çağında olduğu için katı bir diyet uygulanamaz. çocuk ve ergen obezitesiyle mücadelede kilo fazlası olan çocukların gelişimlerine uygun kiloya ulaşmalarını sağlayacak beslenme programı büyük önem taşır. Ancak çocukların bir diyet programına sadık kalmaları ve kilo verdikten sonra devamlılığı güç olduğundan kilo fazlasıyla mücadelede destek bir program gerekli olmaktadır.

HAMiLELiKTE KiLO KONTROLü

Hamilelikte sağlıklı kilo alımı sağlıklı hamilelik sürecinin de yoludur. Sağlıklı bir hamilelik için anne adaylarının hamilelik süresinde 11- 16 kilo arası kilo alımı normal karşılanmaktadır. Ancak 1 ay içinde 3 kg üzerinde kilo alanların kilo kontrolünü ele alması ve beslenme şeklini tekrar düzenlemesi gerekir.

çOCUKLARA öZEL YöNTEM

çocuk ve ergenlerde zayıflama güç bir süreç olduğundan çocukların hazırlanan diyet ve beslenme programlarına sadık kalmalarını sağlayacak ve onları teşvik edecek tamamen doğal hiçbir kimyasal madde içermeyen yan etkisiz bir tedavidir pedipunktur.

çocuk ve ergenlerde sağlıklı zayıflama için özel olarak uygulanan Pedipunktur tedavisi ayak tabanından akupunktur noktaları uyarılarak yapılan acısız ve yan etkisiz doğal bir yöntemdir. Ayak tabanında bulanan açlık merkezinin akustik dalgalar yardımıyla uyaran ve iştah kontrolü oluşturan tedavi sağlıklı kilo kaybı için çocuk ve ergenlerde uygulanan yeni ve başarı oranı oldukça yüksek tedavidir. Pedipunktur da kullanılan akustik dalgalar tedavinin acısız ve ağrısız bir yöntem olarak çocuklarda rahatlıkla uygulanabilir olmasına olanak tanıyor.

MANTAR NEDEN öNEMLİ?

Kilo verme yolundaki en öncemli destekelyici besinlerden birisi de mantardır. Mantarın yağ oranı neredeyse sıfırdır. Protein içeriğiyse yüzde 5’tir. Ayrıca C, B1, B2, B6 ve D vitaminleri açısından zengin bir kaynaktır.

DR. İsmail AĞAR

<Dondurma yerken dikkat!

Yaz aylarının vazgeçilmez gıdalarından olan dondurmanın içindeki mineral ve vitaminlerle besleyici bir gıda olduğu ancak sağlıksız koşullarda üretilen ve satılan

Balık mucizesi

Güneş ışığı tarafından sentezlenen ve yağlı balık gibi bazı gıdalarda bulunan D vitamini seviyesinin artması, orta yaş grubundaki erkeklerin zihinsel

Cilt kanserleri

Cilt kanserleri kolayca görülme olanağı olduğu için erken teşhis edilebilir. Gerek bu durum ve gerekse de tümörün karakteri nedeniyle cilt
Ağız kanseri belirtileri

Ağız kanseri belirtileri* Uyarıcı işaretler: Ağzınızın renginde herhangi bir değişiklik veya ağzınızda iyileşmeyen herhangi bir yara. * Kanser Riski Faktörleri:
En garip 10 hastalık

Hastalıklar şöyle:1-Morgellons: 14 bin insanda görülen bu rahatsızlığın, parazitlerden kaynaklı olduğu düşünülüyor. Kişinin derisinden siyah, mavi ya da kırmızı renkte

2010’da su savaşları

YILDIZ Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Beyza Üstün, 2010’dan itibaren dünyada petrolün yerine su savaşlarının başlayabileceğini savundu. Akdeniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir