Organ nakli konusunda bilinmeyenler

Uzmanların ‘Vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemi’ olarak tanımladığı organ nakli için, sadece organ sahibinin rızasının yeterli olmadığı, ailesinin de rızasının şart olduğu bildirildi.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, organ nakli konusunda bilinmeyenleri açıkladı. Türkiye’de böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, incebağırsak, kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı gibi organ ve dokuların nakli yapılabiliyor. Organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, “örneğin evde ya da yolda vefat eden bir kimse bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında tıbben ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir. Yani sıkça duyduğumuz deprem ve felaketlerden sonra cesetlerin organlarının alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Bir organın hiçbir özellik aranmadan herhangi birine nakledilmesi söz konusu değildir. Organ naklinde alıcı verici olacak kişilerin doku uyumları önem arz etmektedir. Alıcı ve vericinin doku uyumları testlerle belirlenir en yüksek doku uyumunda cerrahi işlem gerçekleştirilir. Ayrıca, doku uyumunun yanı sıra nakille verilen bağışıklık önleyici ilaçlarla (İmmunsuppresive) ameliyat başarısı yükselir. Tıpta en temel ilke her bireyin kendi yaşam hakkı olduğu ve trilyonda bir yaşama dönüş şansı bile olsa bu şansın sonuna kadar kullanılması gerektiğidir. Hiç kimse için nasıl olsa ölecek tabiri kullanılamaz. Hastane yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından tıbbi ölüm kararı verilmeden organ nakli düşüncesi asla gündeme gelemez.” denildi.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün, organ nakli açıklamasında, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımladığına dikkat çekiliyor.

Organ nakillerinin il sağlık müdürlükleri, hastanelere ve organ nakli yapan merkezlere yapılabileceğinin vurgulandığı açıklamada, organ bağışı yapmak isteyen kişilerin iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olabileceği belirtildi. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerektiğine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir. Organ bağışı kartının bir bölümünde bağışlamak istediğiniz organlarla ilgili seçenekler mevcuttur, bu bölümde işaretlediğiniz organlarınız dışında herhangi bir organınızın alınması söz konusu değildir. Kişi organ bağışı yapmış olabilir fakat evde yolda ya da kaza yerinde ölümü gerçekleşmiş ise organları alınamaz. Daha önce de belirttiğimiz gibi ancak hastane ortamında tıbben ölümü gerçekleşmiş kişilerin organları alınabilir. Organ bağışı kartı sahibi olsanız dahi, istediğiniz anda ailenize bildirerek ve bağış kartınızı yırtarak, fikrinizden vazgeçebilirsiniz. Hiçbir zaman bağış kartı tek başına yeterli değildir. Ailenizin ya da yakınlarınızın rızası olmadan organlarınız alınamaz. Bu sebeple bağış yaptığınız andan itibaren bu kararınızı ailenizle paylaşmanız gerekmektedir, organ bağışı bir nevi mirastır. Kişilerin bir bedel karşılığı organlarını vermeleri 2238 sayılı yasaya göre yasaktır. Bağışlanan organlar, bu konuyla ilgilenen Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından tıbben acilliği ve doku uyumuna göre en uygun alıcıya nakil edilir. Bu belirlemede zengin, fakir, ırk, cinsiyet gibi ayrımlar kesinlikle yapılmaz.”

<6 ayda 48 kilo verdi!..

Batman Aydınlıkevler Mahallesi’nde oturan Hakime Yakut, son yıllarda yaşadığı duygusal sıkıntılarında etkisiyle hızla kilo alarak 172.5 kiloya ulaştığını söyledi. Aldığı
Tiryakiye resimle uyarı

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkan Vekili Mehmet Küçük, Avrupa Birliğine (AB) uyum ve sigara tüketiminin azaltılması çalışmaları
Uykusuzlara öneriler!

Yetersiz ve kalitesiz uyku, kansere yakalanmayı kolaylaştırıyor. Uyku sorunları belleği bozuyor, daha erken yaşlandırıyor. İşte uyku sorunu çekenlere birkaç öneri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir