Rahim Miyomları ile Tanışın

Rahim Miyomları, kadınlarda çoğunlukla doğumdan sonraki yıllarda görülen rahim dışı büyümelerdir. Rahim kanseri riski ile ilişkili değildir ve neredeyse hiç kansere dönüşmezler. Miyomlar insan gözüyle saptanamayan büyüklüklere kadar büyüyebilmektedir. Bazı durumlarda rahmin bozulmasına sebep olabilmektedirler. Tek bir rahimde bir tane ve ya birden fazla şekilde bulunabilirler. Bazı durumlarda, çoklu miyomlar rahmin kaburga kafesine ulaşıncaya kadar genişleyebilmektedirler.

Günümüzde çoğu kadının rahim miyomuna sahip olduğu düşünülmektedir, fakat bir çoğu durumun farkında değildir. Bu durumun sebebi ise, miyomların vücutta herhangi bir belirti vermemesidir. Doktor kontrolünde ultrason ile görülmesi mümkündür.

Belirtileri

Yukarıda bahsedildiği üzere miyomların fazla belirgin belirtileri yoktur. Rahim miyomları genellikle konumlarına göre sınıflandırılırlar. Kas içi miyomlar, rahim içinde kaslı rahim duvarında büyümektedir. Submukozal miyom, rahim boşluğuna kadar çıkmaktadır. Subserosal miyom ise rahmin dışına uzanmaktadır. Belirtiler ise miyomların yeri, büyüklüğü ve rahim durumuna göre değişiklik göstermektedir. Miyom tanısı konulmuş kadınlarda en sıklık ile görülmüş belirtiler ise şunlardır:

  • Ağır regl kanamaları
  • Bir haftadan uzun süren regl dönemi
  • Kasıkta basınç ve ağrı
  • Sık idrara çıkma
  • İdrar yaparken zorluk
  • Kabızlık
  • Sırt ve bacak ağrıları

Nedenleri

Doktorlar henüz rahim miyomunun sebebini bilememekte, ancak klinik çalışmalar ve deneyimler şu nedenleri göstermektedir:

Genetik Değişiklikler: Çoğu miyom, genlerde normal rahim kas hücrelerinden farklılık gösteren değişiklikler içermektedir.

Hormonlar: Östrojen ve progesteron gebelik için hazırlık olarak nitelendirilen her adet döngüsünde rahim astar gelişimini teşvik eden iki hormondur. Bu hormonların da miyom büyümesini teşvik ettiği düşünülmektedir. Miyomlar, normal rahim kas hücrelerinden daha fazla bu hormon reseptörü içerdiği görülmüştür. Bu sebepten miyomların menopoz döneminden sonra küçülmeye başladıkları görülmektedir.

Diğer Faktörler: İnsülin benzeri vücut korumasına yardımcı maddeler de miyom büyümesine neden olabilmektedir.

Hamilelik sırasında ortaya çıkan bir çok miyomun, rahmin geri eski boyutuna dönmesi nedeniyle hamilelik sonrasında küçülüp, kaybolduğu da gözlemler arasındadır.

Kalıtım: Ailede miyom var ise, ailedeki kadın bireylerde de miyom gelişme riski yüksektir.

Çevresel Faktörler: Erken yaşta regl başangıcı, fazla doğum kontrol hapı kullanımı, obezite, D vitamini eksikliği, alkol kullanımı gibi faktörlerin de miyom büyümesini arttırdığı gözlemlenmiştir.

<

Kivinin Yararları

Kivi tropikal bir meyvedir. Biraz tatlı biraz ekşi bir tada sahiptir. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sağlık üzerinde fazla olumlu
Maydanozun Yararları

Maydanoz çok sevilmeyen bir yeşillik olsa da insan için fazlasıyla önemli yararları mevcuttur. Direkt yenilmese bile çeşitli yiyecekler ile birlikte
Hamileler dikkat!

Gebelikte röntgen çekimi lösemi riskini arttırıyor Gebeliğin ilk üç ayında röntgen çektirilmesinin, çocuklarda halk arasında kan kanseri olarak bilinen löseminin
Demans Hastalığı

Demans Hastalığı beyni olumsuz etkileyen hastalıklardan biridir. Kişinin motor hareketlerinde yavaş yavaş gerileme olması ve sonrasında da tamamen kaybetmesi hastalığıdır.