Ramazan ayında ağız ve diş sağlığı

Ramazan ayında beslenme sisteminin tamamıyla değişmesi, 24 saat içinde öğün sayısının toplamda 2 olması, özellikle yaz aylarında sahur ve iftar arasındaki sürenin fazla olması gibi etkenler ağız sağlığı için büyük riskler oluşturuyor.  Ağız ve diş bakımı bu dönemde daha da büyük önem taşıyor. Ramazan ayında oruçluyken dikkat edilmeyen ağız ve diş bakımının birçok probleme neden olduğu gibi mevcut problemlerin ertelenmesiyle, bayram sonrası hastaların daha da sıkıntılı olarak dişçiye başvurmalarına neden oluyor. 

Özellikle ağzında eksik dişi olan hastaların, ramazan öncesi diş hekimine başvurarak tedavisini tamamlaması büyük önem taşıyor. Ramazan ayında genellikle 2 öğünde 3 veya 4 öğünlük yemek yenilerek, metabolizmanın alıştığı çizgide tutulmaya çalışılıyor. Bu sistem de, ramazan ayında mide ve bağırsak problemlerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Birde buna eklenen diş eksikliği varsa, beslenme sisteminin tamamıyla bozulması kaçınılmaz oluyor. Bunu önlemenin en önemli yolu ise 28 tane dişe sahip olmak.

 

Alınabilecek birkaç önlem

    Başta sahur olmak üzere çok şekerli gıdalardan kaçınmak

    Sahur sonrasında ve gün ortasında dişler mutlaka fırçalamak

    Gargara yapmak

    Diş ipi kullanmak

 

Ağız kokusu

Ağız kokusunu engellemenin en basit yolu sık sık diş fırçalamaktır. Ramazan ayında insanları ikilemde bırakan diş fırçalama konusuna değinmek gerekirse; şekerli ve tatlandırıcılı diş macunlarında kaçınmak kaydıyla diş fırçalamak orucu sakatlamaz. Ağız kokusunun oluşmasına en büyük neden diş hastalıklarıdır. Koku, çürük veya kırık dişlerin ağızda bulunmasıyla ortaya çıkar. Bunlar tedavi edilirseağız kokusu da belirgin düzeyde azalma veya tamamen yok olma söz konusu olabilir.

 

Oruçluyken diş tedavisi

Oruçluyken diş tedavisi yapılabilir. Protez ölçüsü alınabilir, protez provaları yapılabilir. Diş dolgusu rahatlıkla yapılabilir. Bununla beraber uygulanacak cerrahi müdahalelerin iftar sonrasına bırakılmasında büyük fayda var.

 

Ramazan ayında çürükler

Sahur sonrası hemen yatılması ve ağız – diş temizliğinin yeteri kadar yapılmaması bakterilerin üremesine, bakterilerin üremesi de çürüklerin artmasına neden olur. Uzun saatler oruçlu olmanın çürük insidansının yükselmesine neden oluyor, buna bağlı olarak diş eti kanamaları ortaya çıktığını ve diş köklerine bağlı iltihaplanmalarda artışlar olabilir. Özellikle tatlı ve şekerli gıdalardan kaçınmak her dönem olduğu gibi ramazanda da çürük artışını ciddi oranda engeller.

<Kolesterole iyi geliyorlar

Badem, fındık ve cevizin kolesterol oranının düşmesine katkı sağladığı belirtildi. Archives of Internal Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre,Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir