Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi özellikle mevsim geçişlerinde kadınların, erkeklerin hatta çocukların bile endişesi haline gelebiliyor. Çeşitli tedavileri mevcut; meditasyon, ilaçlar, çeşitli bitkisel yöntemler.. Peki Saç Dökülmesi Nedenleri neler?

Bir sorunu önlemek için önce sebebi bilinmelidir.  Saç Dökülmesi Nedenleri ne gelmeden önce saç dökülmesi çeşitlerine bakalım:

Saçlarımız cildin dış tabakasında saç folikülllerinde üretilen keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Foliküler yeni saç hücreleri ürettiğinden, eski hücreler cilt yüzeyinden yılda yaklaşık 15 cm dışarı itilir. Yani görülen saç ölü keratin hücreler dizisidir. Ortalama erişkin bir insan kafası yaklaşık 100.000 ile 150.000 kıl içerir ve günde 10 taneye kadarını kaybeder. Yani saç fırçanızda az miktarda saç bulunması kötü bir durum değil, normal bir olaydır.

Herhangi bir zamanda, bir kişinin saçlarının yaklaşık %90’ı büyümektedir. Her folikül yaşı, hastalığı ve çok çeşitli faktörlerden etkilenebilen kendi yaşan döngüsü vardır. Bu yaşam döngüsü üç aşamaya ayrılır:

Anagen: 2 ile 6 ay arasında aktif saç büyümesi

Katagen: Geçiş dönemi saç büyümesi – yaklaşık 2-3 hafta sürmektedir

Telogen: Dinlenme aşamasıdır. Yaklaşık 2-3 ay sürer. Dinlenme evresi bittikten sonra saç dökülür ve yeni bir saç yerine geçer. Daha sonra büyüme evresi yeniden başlar.

İnsanın yaşı ilerledikçe saç büyüme hızı da azalır.

Kopmadan alopesi, saçın yaşla giderek azaldığı doğal bir durumdur. Daha fazla follikülü dinlenme safhasına girer ve geriye kalan saçlar daha kısa ve sayıca daha az olurlar.

Androjenik alopesi, hem erkek hem de kadınları etkileyebilen genetik bir hastalıktır. Bu durumdaki erkekler erken yaşlarında saç dökülmesine maruz kalabilir. Özellikle ön kafa derinizdeki saçların dökülmesine neden olmaktadır. Bu durumdaki kadınlarda ise genellikle 40’lı yaşlarda ve ya daha sonrasında ortaya çıkar. Kadınlar, kafa derisinde genel bir incelme yaşarlar, bu da saçların dökülmesine neden olur.

Alopesi areasta, genellikle aniden başlar. Çocuklarda ve genç erişkinlerde yamalı saç dökülmesine neden olur. Bu durum tamamen kellik ile sonuçlanabilmektedir. Fakat bu durumdaki insanların yaklaşık %90’ının saçları birkaç yıl içinde geri döner.

Alopecia universalis, kaşlar, kirpikler ve kasık kılları dahil vücut kıllarının hepsinin düşmesine neden olur.

Trichotillomania, çocuklarda daha sık görülen psikolojik bir hastalıktır. Hasta saçlarını çekmeye eğilimindedir.

Telofen effluvium saçların büyüme döngüsündeki değişiklerden dolayı oluşan kafa derisi üzerinde gerçekleşen geçici saç incelmesidir. Aynı anda dinlenme evresine çok sayıda kılın geçmesi ile saç dökülmesi gözlemlenir ve bu da incelmeye neden olur.

Alopecias Skarlaması, kalıcı saç kaybına neden olan bir rahatsızlıktır. İnflamatuar cilt koşulları, yani selülit, folikülit, akne gibi, ve diğer cilt bozuklukları genellikle saçların oluşma yeteneğini yok eden yara izlerine neden olur. Sıcak taraflar ve saçların çok sıkı toplanması kalıcı saç dökülmelerine neden olmaktadır.

Türlerine baktıktan sonra peki bu saçlar neden dökülüyora da bakalım. Doktorlar henüz neden bazı kıl foliküllerinin diğerlerine göre daha kısa bir büyüme periyoduna sahip olduğunu bilemiyorlar. Fakat saç dökülmesine neden olan bir kaç faktör şu şekilde; Saç Dökülmesi Nedenleri:

Androjenlerin anormal seviyeleri (hem erkek hem de kadınlar tarafından üretilen erkek hormonları) gibi hormonlar,

Hem erkek hem de kadın ebeveynlerden gelen genler, kişinin erkek ya da dişi kelliğe yatkınlığını etkileyebilir.

Stres, hastalık ve doğum geçici saç dökülmesine neden olabilir. Bir mantar enfeksiyonunun neden olduğu saç kültürümü de saç dökülmesine neden olabilir.

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, kan incelticileri, kan basıncını kontrol etmek için kullanılan beta-adrenerjik blokerler ve doğum kontrol hapları dahil ilaçlar geçici saç dökülmesine neden olabilirler.

Yanıklar, yaralanmalar ve röntgen filmleri geçici saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda, normal saç büyümesi yaranın yaratıldıktan sonra, bir yara üretilmediği sürece genellikle geri döner. Ardından da saç yeniden uzayabilmektedir.

Otoimmün hastalık alopesi areastaya neden olabilir. Bağışıklık sistemi bilinmeyen nedenlerle hızlanır ve saç föliküllerini etkiler. Bu durumdaki birçok insanda, normal renk ve kalınlık geri dönüşünden önce geçici olarak çok ince ve muhtemelen daha açık renkte olmasına rağmen, saçlar gerilir.

Şampuanlama, perma, ağartma ve saç boyama gibi kozmetik işlemler, saçları zayıf ve kırılgan hale getirerek genel saçın incelmesine neden olabilir. Sıkı örgüler, maşalar, makaralar, sıcak işlemler, saç tokalarını sıkı kullanmak da saçları kırar ve zarar verir. Bu işlemler kellik yapmaz ve çoğu durumda bu problem kaynakları ortadan kaldırılırsa saç normal bir şekilde uzamasına devam eder. Yine de saçlara ya da kafa derisine yapılan ciddi kalıcı hasar da verebilir. Bu durum da kalıcı kelliklere neden olabilmektedir.

Tıbbi durumlar da kelliğe neden olan etmenlerdendir. Troid hastalığı, diyabet, demir eksikliği, yeme bozukluğu ve anemi saç dökülmesine neden olan hastalıklardır. Hastalıklar kontrol altına alındığında saçlar da normal uzamasına devam edebilmektedir.

Ayrıca bilinçsiz yapılan diyetler de saçların dökülmesine neden olmaktadır. Yeteri kadar alınmayan besinler, düşük proteinli diyetler ve ya ağır kalori kısıtlı diyetler de geçici saç dökülmesine neden olabilmektedir.

<Cinsellik kalp krizini tetikler mi?

Araştırmalar, cinsel yaşamın kalp üzerinde yarattığı yükün sanıldığı kadar fazla olmadığını gösteriyor. Ancak kalp hastasıysanız, cinselliği, alıştığınız partnerle yaşamanız şart.
Çay felci önlüyor

California Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, çayın, felç ihtimaliyle  mücadelede güçlü bir silah olabileceğini ve günde 3 bardak siyah veya

Eyvah şekerim çıktı!

Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan ve gelecekte de peşimizi bırakmayacağı tahmin edilen şeker hastalığına “dur” demenin yolu dengeli beslenmeden

Hava kirliliği kalbi vuruyor

Karbonmonoksit gazının, farelerin kalbinin kusurlu oluşmasına neden olduğu ortaya çıktı. Fransa’daki Montpellier ve Avignon üniversitelerinden bilim adamları, kirli havanın vücuda
Depresyon sebebi

“Beslenmedeki yanlış alışkanlıklar, yaşanan iş stresi ve benzer birçok problem ile kilo alımı hızlı olarak gerçekleşebilir. Alınan kilolar ise fiziki

Esmerleri seçelim!

İşlenmemiş yani rafine olmamış tahıllara beslenmemizde daha fazla yer vermek, sağlığımız için yapmamız gerekenlerin başında geliyor. İşlenmemiş yani rafine olmamış