Saçlarınız Neden Dökülüyor?

Günümüzde saç dökülmesi kadınlar arasında da yaygınlaştı. Nedenler ise bazen kalıcı bazen ise geçici olabilmektedir. Hem erkekler hem de kadınlar için geçerli bazı tedavi yolları mevcuttur. Fakat öncelikle saç dökülmesinin nedeni bulunmalı ve bu neden ortadan kaldırılmalıdır.

Unutulmamalı ki saç dökülmesi belli bir miktara kadar zaten olması gerekli bir olaydır. Saç telleri dökülerek, yerine sağlıklısının almasını sağlayabilmektedir. Bu nedenle de senenin belli dönemlerinde saçlar daha fazla dökülür, bu dökülmenin sınırını iyi bilmek gereklidir. Saç miktarınızın azaldığını düşünüyorsanız, bu saç dökülme nedeni aşağıdaki gibi olabilir…

Fiziksel Stres

Herhangi bir operasyon, kaza ve ya ciddi bir hastalık da geçici saç dökülmesine neden olabilmektedir. Saçların da insanlar gibi oluşma, gelişme ve ölüm süreci vardır ve böyle olaylarda bu döngü şaşarak saçların dengesini bozabilir. Bu durum da saç kaybına neden olabilmektedir. Bu durumdaki saç dökülmeleri olaylardan üç ile altı ay sonra fark edilir hale gelebilmektedir. Bu durum saç dökülmeleri, vücudun toparlanması ile saçlar da kendini toparlayabilmektedir.

Hamilelik

Hamilelik ile birlikte oluşan hormonal farklılıklar da saç dökülmesini etkileyen faktörlerdir. Yapılan araştırmalar ise hamileliğin saç dökülmesini en çok doğumdan sonra etkilediği sonucuna ulaşmıştır. Doğumdan sonra vücudun aslında fiziksel stres yaşadığı duruma dönmesi sürecine girdiği düşünülmektedir. Bu durumda da yine fiziksel stres durumu gibi saçlarınız da vücudunuzu toparladığı zaman kendini toparlayacaktır.

Fazla A Vitamini

A vitamini içeren ilaçların ve takviyelerin fazla kullanımı da saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu tür saç dökülmesini engellemek ise, vücuda aşırı A vitamini alınımı durdurulduğunda, saç da normal bir şekilde uzamaya devam etmektedir.

Vitamin ve Protein Eksikliği

Diyetinizde yeterince protein alınmazsa, vücudunuz saç uzatmak yerine proteini depolamayı arttırabilmektedir. Bu durum, protein almayı bırakmanın üzerinden yaklaşık iki ay sonrasında anlaşılabilmektedir. Balık, et ve ya yumurta gibi protein bakımından zengin yiyecekler tüketilmelidir. Eğer hayvansal ürünler yemiyorsanız da protein içerikli takviyeler almanız saçlarınızın sağlıklı olması için uygun olacaktır.

Kalıtım

Kadın tipi saç dökülmesi temelde erkek tipi kelliklerin kadın versiyonudur. İki cinsiyet için de bu durum aileden gelen bir durumdur. Ailede var ise sizin de vücudunuz buna eğilimli olacaktır. Kadınlarda erkeklerden farklı olarak, kadınlarda bir saç çizgisi eğilimi yoktur. Bunun yerine gözle görülen bir seyrekleşme ve saç tellerinde incelme söz konusudur. Bu tür dökülmeleri, medikal ürünlere başvurarak yavaşlatmak ve ya engellemek mümkün olabilmektedir.

Duygusal Stres

Genellikle, duygusal stres saç dökülmesini hızlandırmaz. Fakat eğer bu konuda bir neden var ise onu ön plana çıkartarak saçlarınızın daha çabuk dökülmesine sebep olabilmektedir. Boşanma durumunda, ölüm ve ya aşırı yoğunluk gibi durumlar bu duygusal stres diye belirttiğimiz olgulardır. Bu durumlardan arındırıldığında ve ya baş etme kolaylaştığında saç dökülmeniz de yavaşlayacak hatta belki de duracaktır. Egzersiz yapmak, konuşmak da duygusal stresi azaltan durumlardır, bunlar ile zorlukları aşabilirsiniz.

Anemi

20-49 yaşları arasındaki 10 kadından 1’i demir eksikliğinden şikayet etmektedir ve bu durumda birincil olarak saç dökülmesine neden olmaktadır. Bir kan testi ile ihtiyaç durumunda doktor tarafından veriliyor ise demir takviyesi kullanarak hem anemi ile hemde saç dökülmesi ile savaşabilirsiniz.

Hipotiroidizm

Hipotiroidizm, zayıf bir tiroid bezine sahip olma durumudur. Bu bez, metabolizmanın yanı sıra büyüme ve gelişme açısından kullanılan hormonları üretmektedir. Yeterli miktarda hormon pompalanmadığında da saç dökülmesi görülmektedir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun yapacağı tahliller ile uygun ise sentetik tiroid ilaçları sorunu halletmeye yetecektir. Tiroid düzeniniz normale döndüğünde saçlarınız da dönecektir.

Bazı İlaçlar

Bazı kan ilaçları, romatizma ilaçları, bipolar bozukluk için kullanılan ilaçlar da saç dökülmesine neden olabilmektedir. Böyle durumda doktorunuza danışmalısınız. Dozu düşürme ve ya başka bir ilaç kullanımı bu durumun çözümü olabilir.

Şiddetli Saç Yapımı

Uzun yıllar yapılan ve sürekli yapılan saç şekillendirme de saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Sıkı örgüler veya mısır sıraları, sıcak-yağ tedavilerinizi veya her türlü sert kimyasal veya yüksek ısıyı düzeltmek için kimyasal gevşeticiler de saç dökülmesini tetikleyen durumlardır. Bu uygulamalar aslında saç kökünü etkileyebileceğinden, saçlarınız geri gelmeyebilir. Önerilen ise saça zarar vermeden şekil vermek, duştan sonra aşırı kurutmamaya dikkat etmektir.

Streroidler

Bazı sporcular tarafından kullanılan bu maddeler de saç kaybına neden olmaktadır.  Bu durum yaşanmaya başlandıysa, steroid kullanımını bırakmak saçlarınızın eski haline dönmesini sağlayacaktır.

<

Agorafobi Nedir?

İnsanlar birçok şeyden korkabilirler ve her bir korku türünün kendine özgü ismi ve tedavisi vardır. Peki Agorafobi Nedir? Nasıl tedavi edilir?Antidepresanların Yan Etkileri

Ülkemizde antidepresan kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Çoğu zaman kullananların sorunlarına çözüm olsa da antidepresanların yan etkileri olduğu unutulmamalıdır. Bu yan

Kuşburnu Çayı Faydaları

Kuşburnu, meyve olarak yenilebilir ve bazen reçel, jöle ve şurupta kullanılabilirler. Kuşburnu çayı sizi hastalıktan korumaya yardımcı olabilecek birçok özelliğe