Sağlığı bozan etkenlere dikkat!

Yanlış ve yetersiz beslenme, sigara, alkollü içecekler, uyuşturucu, stres gibi etkenler bağışıklık sistemimizi zayıflatarak hastalanmamıza sebebiyet veriyor.

Muğla’nın Milas İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Veli Ertuğrul, 7-13 Nisan Sağlık Haftası nedeniyle bir açıklamada bulundu. Yanlış ve yetersiz beslenme, sigara, alkollü içecekler, uyuşturucu, stres gibi etkenlerin bağışıklık sistemini zayıflattığını belirten Dr. Ertuğrul, sağlığı bozan etkenlerden uzak durmak gerektiğini kaydetti.

Milas İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Veli Ertuğrul, 7-13 Nisan arasında kutlanan Sağlık Haftası nedeniyle açıklamada bulunarak vatandaşları, sağlığı bozan etkenlerden uzak durmaları konusunda uyardı.

Açıklamasında: “Sağlık, insanın en önemli değeridir. Yaşamak, öğrenmek, iş yapabilmek için sağlıklı olmak gerekir. Toplumların en önemli zenginliği sağlıklı ve iyi yetişmiş insan gücüdür. Vatandaşlarımızın ruh ve beden sağlığı içerisinde sağlıklı bir toplum ve çevrede yaşamaları en temel haklarındandır. Kanuni Sultan Süleyman; sağlığın önemini “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi/Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” şiiriyle dile getirmiştir” diyen Dr. Ertuğrul, insanların sağlıklarının kıymetlerini bilmeleri ve sağlık bilincini kazanmaları için, Birleşmiş Milletler örgütü’nün 7-13 Nisan tarihleri arasını Sağlık Haftası olarak kabul ettiğini belirtti.

Türkiye’de de her yıl Nisan ayının ikinci haftasında sağlık haftası kutlandığını kaydeden Dr. Etrtuğrul, açıklamasına şöyle devam etti:
“İnsanların sağlıklı yaşamaları için hangi konulara dikkat etmeleri gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz: 1- Sağlıklı olmak için kişisel ve çevresel temizliğe önem vermeliyiz. Bedenimizin temizliği ile kullandığımız eşyaların ve yaşadığımız çevrenin temizliği bir bütündür. Bu bütünlük bozulduğunda hastalık yapıcı mikroorganizmalar kolayca vücudumuza yerleşir ve bizi hasta eder. çevre temizliğine dikkat etmediğimiz takdirde, paraziter hastalıklar (kıl kurdu, bit, pire vs), sinek, sivrisinek, zehirli böcek ve hastalık nedeni mikroorganizmaların üremesi kolaylaşır. 2-Sağlığı bozan etkenlerden uzak durmalıyız. Yanlış ve yetersiz beslenme, sigara, alkollü içecekler, uyuşturucu, stres gibi etkenler bağışıklık sistemimizi zayıflatarak hastalanmamıza sebebiyet verir. 3- Sağlık Kontrollerimizi düzenli olarak yaptırmalıyız. Sağlığımızla ilgili bir sorunumuz olduğunda ya da bilgi edinmemiz gerektiğinde hemen bir sağlık kurumuna başvurmalıyız. Sağlık ocakları, hastaneler, dispanserler sağlığın korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla birbirine bağlı çalışan kurumlardır. Huzurlu ve refah düzeyi yüksek toplumlar ancak sağlıklı insanlardan oluşacağından, sağlığımıza önem verelim mutlu yaşayalım”.

<

Çay felci önlüyor

California Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, çayın, felç ihtimaliyle  mücadelede güçlü bir silah olabileceğini ve günde 3 bardak siyah veya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir