Sağlık Bakanlığından Ibuprofen Açıklaması

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Bilimsel Farmakovijilans Komisyonu araştırdı. 14 erkek ve 6 haftalık kullanımı ile elde edilen sonuçların ibuprofen etkin maddeli ilaçların kısırlığa yol açtığı sonucuna ulaşılamayacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığının yaptığı yazılı açıklamaya göre maddenin kısıra açtığı yönünde bilgiler içeren makalenin incelendiğini belirtti. İlaç kullanımı ile kişilerde bazı hormonal değişikliklerin gerçekleştiğini ancak testosteron hormonunun kandaki düzeyinin değişmediği sonucuna ulaşıldığını açıklamalarına eklediler.

Açıklamalarında herhangi bir önlem alınmasına gerek olmadığını belirterek “Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) gibi diğer sağlık otoritelerinde konuyla ilgili halihazırda alınmış bir önlem ise bulunmamaktadır.” açıklamalarında bulunuldu. Konuyla ilgili data detaylı inceleme de yapılacağı bildirildi.

<

Diş Teli Çeşitleri

Kusursuz dişlere doğuştan sahip olan çok az şanslı insan var, ancak ortodontik tedavi ile dişlerde fark yaratılabilmekte. Şu anda çokKalp Çarpıntısı Nedenleri

Kalp çarpıntısı, kalp atışlarının hızlanması anlamına gelir. Kalp çarpıntısının birçok sebebi olabilmektedir. Nedenini öğrenmeli ve bir hastalığınız var ise doktorunuza