Sağlık Bakanlığından Ücretsiz Nikotin Bandı

Sigarayı bırakmak isteyenlere Sağlık Bakanlığından Ücretsiz Nikotin Bandı…

Sağlık Bakanlığı uzun yıllardır sigarayla mücadelede çeşitli yöntemler deniyor ve bu probleme çözüm bulmakta kararlı. Bir çok yöntem deneyen bakanlık şimdi de sigara bırakma programı kapsamında NRT yani Nikotin Replasman Tedavisi ile 600 bin kutu nikotin bandını ücretsiz hastalara dağıtıyor.

Tüm sağlık kuruluşlarının ve sağlık politikalarının üzerinde fazlasıyla durduğu bir konu olan sigarayı bırakma, yeni yılın başlaması ile motivasyon yüksek bir şekilde gerçekleştirilebilir. Türk Solunum Derneği Tütün Çalışma Grubu sekreteri Doç. Dr.  Tijen Şengezer sigara bağımlılığı ile ilgili konuşmasında, tütün ürünü kullanan her iki kişiden birinin hayatını kaybettiğine dikkat çekmektedir.

Sağlık Bakanlığı da bu konuda desteklerini uzun yıllardır sürdürmekte. Bakanlık, toplumsal sağlık hizmeti olan sigara bırakma programı kapsamında, NRT (Nikotin Replasman Tedavisi)’ni Johnson&Johnson tarafından üretilen 600 bin kutu nikotin bandını herhangi bir ücret talep etmeden hastalar ile buluşturuyor. Sigara bırakma konusunda sıklıkla kullanılan etkili bu yöntemde, nikotin bantları 50 bin hastanın ihtiyacı doğrultusunda, Türkiye genelinde 415 sigara bırakma polikliniğinde sigara bırakmak isteyenlere ücretsiz verilecek.

Nikotin bandı, sigara bırakma tedavisinde nikotin isteğini bastırmaya, sigara bırakıldığında hastaların sıklıkla karşılaştığı baş ağrısı, uykusuzluk, endişe gibi belirtileri hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

<

5 önemli besin

Uzmanlar, alışveriş sepetine girmesi gereken 5 besini açıkladı… Uzmanlar, zinde kalmak ve daha enerjik olmak için doğru beslenme alışkanlıklarına destek
Sindirimi Kolay Yiyecekler

Soğuk kış günlerinin de gelmesiyle hareketler iyice kısıtlanmaktadır. Yaz kadar hareket etmeyen vücut, sindirim konusunda da yazdan daha aşağıda kalmaktadır.Agorafobi Nedir?

İnsanlar birçok şeyden korkabilirler ve her bir korku türünün kendine özgü ismi ve tedavisi vardır. Peki Agorafobi Nedir? Nasıl tedavi edilir?