SAĞLIKTA MEMNUNİYETSİZLİK ARTIYOR;

Geçtiğimiz günlerde açıklanan, Avrupa Birliği Bölgesel Politikalar Komisyonu'nun, "Avrupa Şehirlerindeki Yaşam Standartları" araştırmasında çok çarpıcı sonuçlar gözler önüne serildi. Bu çalışma, 79 Avrupa şehrini kapsayan ve pek çok alana ışık tutan, her 3 yılda bir yayınlanan ciddi bir rapordur. Sonuçlar değerlendirildiğinde, sağlıkta memnuniyetin en düşük olduğu ve en fazla düşüşün yaşandığı şehirlerin, ne yazık ki ülkemizde yer aldığı görülüyor.


Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu olarak, son 3 yılda her fırsatta haykırıyoruz ki; sağlık sistemimiz can çekişmeye başladı. Sayın Sağlık Bakanımıza "bizleri dinleyin, sesimizi duyun" dedik; defalarca randevu talep ettik; ancak bir karşılık bulamadık. Yayınlanan bu rapor da maalesef ki bizlerin haklılığını ortaya koymuştur.

Avrupa Birliği Eurobarometre Araştırmasında 2012-2015 arası dönemde, bir önceki döneme göre Yunanistan'da bile memnuniyet oranı %12 artarken, İstanbul'da genel memnuniyet % 14 oranında düşmüş durumda. Yine aynı dönemde sağlıkta memnuniyet oranı %15 gibi ciddi bir oranda düşüş sergilemiştir.
 
 
Çok ciddi çalışmaların ürünü olan Aile Hekimliği sisteminde, son yıllarda sadece siyasal kaygılarla düzenlemelere gidilmiş; halkın sağlık kurumlarına erişimini kolaylaştırmak adına yapılan düzenlemlerde yalnızca kısa vadeli kazanımlar sağlanmıştır.. Oysaki orta ve uzun vadedeki kayıplar hesap edilememiştir. Bir sistemin başarısı, iyi bir organizasyon, istikrarlı bir politika ve en önemlisi sistemin bileşenlerinin memnuniyeti ile olur.
 
Aile Hekimliği sisteminin ilk yıllarında bu üç unsur bir arada güzel bir şekilde işlerken; organizasyondaki dağılmalar, sürekli mevzuat değişiklikleriyle bozulan istikrar, alt yapısı ve gerekliliği iyi değerlendirilmeden alınan kararlar, (ki burada hafta sonu nöbeti, ceza puanı uygulamaları lokomotiftir) ve en önemlisi sahada bu sistemin uygulayıcılarının üzerlerine her gün yüklenen yeni angaryalar, sonu getirmeye başlamıştır. Değersizleştirme girişimleri neticesinde artan, "sağlıkta şiddet" sebebiyle, moral motivasyonu kaybı had safhadadır. 


Sistemin bu şekilde sağlıksız ilerlemesiyle;

1- Halkın koruyucu sağlık hizmetlerinden faydalanamaması sonucunda, popülist yaklaşımlarla sağlığı korunan ve tedavi edilen bir toplum değil; istediği ilacı yazdıran, raporu alan, gözü boyanan ve uzun vadede sağlığını kaybeden bir toplum oluşacaktır.
2- Yeterli alt yapı ve planlama yapılmadan yürürlüğe giren uygulamalar neticesinde artan sağlık harcamaları, ülke ekonomisine ekstra yük getirecektir.
3- Ekonomideki bozulma neticesinde, toplumsal buhrana ve sağlık üzerindeki yük ile harcamaların artışıyla seyreden kısır döngüye girilmesi, sorunların daha da derinleşmesine neden olacaktır.
4- Yurtdışından getirilen doktorları sisteme dahil etmek, halkımız için memnuniyet değil, sağlık kalitesindeki düşüşte artan bir ivme yaratacaktır. Zira göreve başlayan hekimler, genel itibari ile 3. dünya ülkelerinden gelmektedir. Unutulmaması gerekli konu; ülkemizde yetişen hekimlere güven, dünyada öyle yüksektir ki, tedavi için ülkemizi seçmektedirler. Bunun en güzel örneği, her yıl artan sağlık turizmi rakamlarıdır.
5- Sayın Bakan sistemdeki bu çıkmazdan geri döneceğine yeni çıkmazlar ile sistemi tamamen bitirme noktasına getirecek butik ASM'leri gündeme taşımaktadır. Bunlar temelde güzel düşünceler olmakla birlikte, aile hekimliğini fiilen bitirecektir. Çünkü KİŞİYE yönelik değil BÖLGEYE yönelik hizmet öne çıkacaktır.
 
PEKİ ÇÖZÜM NEDİR?
Bu sistemi her türlü fedakarlıkla sürdürmeye çalışan bizler, elimizi taşın altına koymaya gönüllüyüz. Çözüm, konuların ve sorunların istişare edilerek, çözüm önerilerimize verilecek destek ile dünyaya örnek olacak sağlık sistemi modelinin birlikte sil baştan düzenlenmesidir.

Bu bir iradedir ve fedakarlık gerektirir. Biz, 22000 Aile Hekiminin temsilcisi olan AHEF olarak bu irade ve fedakarlığa hazırız.
 
Uzm.Dr. Erkut COŞKUN
AHEF GENEL SEKRETERİ
<

Zihin açan gıdalar

Beynin güçlü kalmasında tüketilen gıdalar da önemli bir rol oynuyor. ABD’de yayınlanan Men’s Health dergisinde Doktor Tom Gilhooly’nin zihin açanBitkisel tedaviye dikkat!

Kış mevsiminde talep gören bitkisel karışımların bilinçsizce kullanılması halinde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği ve hastanın kaybedilmesi gibi istenmeyen

Diyeti bozmamanın yolları

Farkında mısınız bilmiyorum ama ev dışında (özellikle restoran ve kafelerde) yediğimizde işi biraz abartırız. Yemeğe önce bir “başlangıç” almadan başlamaz,

Diş hekimi korkusuna son

Uzman diş hekimleri tedaviye uyum göstermeyen, aşırı endişeli çocuklara temel yönetim teknikleri uygulayarak müdahale edebiliyor. Fakat psikolojik yöntemlerin yetersiz kaldığı
Diyabetlilerde elma yiyebilecek

Türkiye’nin elma üretiminin yüzde 25’ini karşılayan Isparta’da işletmeler tüketicinin sağlığına en uygun elmayı sunabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bilgisayar destekli makinelerde elmanın

Kalp Dostu Muz…

Muzun sağlık üzerindeki faydalarını incelendiğinde en dikkat çekenlerden birisi kalp damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkisi. Çok değerli bir mineral olan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir