Şeker hastalığına tedavi bulunabilecek mi?

Uzmanlar açıkladı

Dünyadaki en zengin kök hücre araştırma kurumunun başkanı, on yılı biraz aşan bir süre içinde şeker hastalığının tedavisinin mümkün olabileceğini açıkladı.

ABD’deki California Yenileyici Tıp Enstitüsü’nden Profesör Alan Trounson, BBC’ye verdiği mülakatta, yürüttükleri araştırma çerçevesinde, insan embriyosundan alınan kök hücrelerin insülin üreten hücrelere dönüştürüldüğünü ve bunun farelerde diyabet tedavisi için kullanıldığını ve başarılı sonuç alındığını belirtti.

Profesör Trounson, aynı tekniğin insanlara da uygulanabileceğini ve bu çalışmanın, HIV için de, kök hücre esasına dayanan bir aşı geliştirilmesi yolunu açabileceğini kaydetti.

Diğer tıp uzmanlarıysa kök hücre teknolojisinin potansiyelinin fazla büyütüldüğünü ve kök hücre tedavisinin henüz tam anlamıyla gerçekleştirilemediğini söylüyorlar.

Parkinson hastalığı gibi bazı hastalıklar açısından, kök hücre tedavisiyle sonuç alınması umutlarının ortadan kalktığı kaydediliyor.

Dünya Sağlık örgütü’ne (WHO) göre, dünyada 220 milyon insan şeker hastası. Her yıl dünyada meydana gelen ölümlerin yüzde 5’i şeker hastalığı yüzünden oluyor ve bu oranın 2030 yılında iki katına çıkacağı kaydediliyor.

Şeker hastalığına etkili tedavi yöntemi bulunması için, bilim adamları, uzun yıllardır araştırma yapıyor.

İnsan embriyosundan alınan kök hücreyle tedavi denemelerine onay verilmiş olmakla birlikte, henüz herhangi bir yerde bu alanda çalışmalar başlatılmış değil.

<Gözlük alırken dikkat

Uzmanlar, güneş gözlüğünün gözü UV ışığından yüzde yüz koruması gerektiği konusunda uyarıyor. Güneşten dünya yüzeyine yansıyan ultraviyole ışınları, hem deride

Kilo alamıyor musunuz?

“Fazla kalorili besleniyorum, her gün mutlaka tatlı yiyorum, fast food tüketiyorum, yine de kilo alamıyorum” diyenlere gıptayla bakıyor olabilirsiniz ama…
Eczacı ve diş hekimi alacak

Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, teşkilatta hizmet veren sağlık birimlerinde görevlendirilmek üzere 657 sayılı Devlet Memurları

Kronik yorgunluk sendromu

Yakın zamanda tanımlanan ve henüz nedenleri hakkında fikir birliğine ulaşılamamış kronik yorgunluk sendromu son dönemlerde sıkça anılıyor. Psikiyatri Uzmanı Dr.

Ödemden Kurtulma Yöntemleri

Bazen vücudunuzda bazı organlarınızın şiştiğini fark edersiniz. Yüzüğünüzü takamaz ve ya ayakkabınızı giymekte zorlanırsınız. Bu duruma vücudunuzun oluşturduğu ödem sebep

Bayram sonrası detoks

Bayram süresince yapılan ziyaretler, geri çevrilemeyen bol kalorili ikramlar, eş dost, akrabalarla birlikte yenilen akşam yemekleri derken ne kadar dikkat
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir