Sivilce Problemine Evde Yapılabilecekler

Günümüzde özellikle gençlerin büyük problemi olan sivilceye, doktorlar tarafından önerilen bir çok ilaç tedavisi mevcuttur. Fakat bazı durumlarda ilaç ile müdahale edilecek kadar yoğun olmamasından ötürü doktorlar ilaç tedavisi vermemektedir. Böyle durumlarda sivilce şikayeti olan kişilerin evde, doğal yollar ile yapabilecekleri açıklanarak, bu şekilde bir yöntem denemeleri önerilmektedir. Unutulmamalı ki sivilce problemi yaşayan kişinin bazı alışkanlıklarından vazgeçmesi ve ya yeni alışkanlıklar edinmesi gerekmektedir. Kişinin bir kaç gün için uygulaması yine sivilce için de dönemsel bir azalma görmesine neden olacaktır. İşte Sivilce Problemine Evde Yapılabilecekler:

Neler Yapılabilir?

  • Reçetesiz ürünlerle, temel cilt bakımı ve diğer kişisel bakım teknikleriyle hafif sivilce önlemeyi veya sivilcelerinizi kontrol etmeyi deneyebilirsiniz:

Sorunlu alanları yumuşak bir temizleyici ile yıkayın. Günde iki defa, hafif sabunlu ve ılık suyla yüzünüzü yıkamak için ellerinizi kullanın. Saç çevreniz de sivilce oluşturmaya müsait ise, saçlarınızı her gün şampuan ile yıkayabilirsiniz. Fakat bu durumda dikkat edilmesi gereken husus sivilcelerinizden kurtulmak isterken saçlarınızla problem yaşamamanızdır. Sivilcenin kesilmesi, koparılması da sivilcelerin çoğalmasını tetikleyen faktörlerdendir. Bu nedenle sivilcelerin var olduğu cildi tıraş ederken de nazik olmalısınız.

Yüzdeki yıkamalar, sıkıştırıcılar ve maskeler gibi bazı ürünleri kullanmaktan kaçının. Sivilce oluşumunu arttırabilen, deriyi tahriş eğilimi gösterirler. Aşırı yıkama ve ovma da cildi tahriş edebilir.

  • Aşırı yağlanmaya karşı olan ürünleri kullanabilirsiniz.

Aktif bileşen olarak benzoil peroksit içeren ürünleri araştırın. Salisilik asit, glikolik asit veya alfa hidroksi asitler içeren, hafif ve orta derecede sivilceler konusunda yardımcı olabilecek ürünleri de deneyebilirsiniz. Herhangi bir iyileşme görmeniz birkaç hafta sürebilir. Bu sebepten düzenli kullanım ve sabır bu konuda önem arz etmektedir.

Reçetesiz sivilce ilaçları ilk kullanımdan sonra iyileşen kızarıklık, kuruluk ve tıraş gibi ilk yan etkilere neden olabilir. Böyle bir durumda bir doktora danışınız.

  • Tahriş edici maddelerden kaçının.

Yağlı veya yağlı kozmetikler, güneş kremi, saç şekillendirici ürünler veya sivilce kapatıcılardan kaçının. Su bazlı veya nonkomojen olarak etiketlenmiş ürünleri kullanın, bu ürünleri kullanmak sivilceye yakalanma ihtimalinin daha az olduğu anlamına gelir.

  • Cildinizi güneşten koruyun.

Bazı insanlar için güneş sivilceleri kötüleştirir. Ve bazı sivilce ilaçları cildi güneş ışınlarına karşı daha hassaslaştırır. İlaçlarınızın bunlardan biri olup olmadığını anlamak için doktorunuza danışın. Öyleyse, mümkün olduğunca güneşten uzak durun. Düzenli olarak, güneşten koruyucu bir cildi yağsız bir nemlendirici kullanın.

  • Cildinizde sürtünme veya basınçtan kaçının.

Akneye eğilimli cildinizi telefonlar, kasklar, sıkı yaka veya kayışlar ve sırt çantaları gibi nesnelerle temastan koruyun.

  • Sorunlu alanlara dokunmaktan veya sıkmaktan kaçının.

Bunu yapmak daha fazla sivilceyi tetikleyebilir veya enfeksiyona veya yara izine neden olabilir.

  • Yorucu faaliyetlerden sonra duş alın.

Cildinizdeki yağ ve ter, sivilce artmasına neden olacaktır. Temizlik ile bu nedeni ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Alternatif Yöntemler

Sivilce tedavisinde kullanılan alternatif ve bütünleyici tıp yaklaşımları arasında balık yağı, bira mayası, probiyotikler, oral çinko ve topikal çay ağacı yağı bulunmaktadır. Biyolojik geri bildirim ve geleneksel Çin tıbbı gibi, bu ve diğer bütünleştirici yaklaşımların potansiyel etkililiğini ve uzun vadeli güvenliğini sağlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bunları denemeden önce belirli tedavilerin avantaj ve dezavantajları hakkında doktorunuzla konuşun.

<Mandalinanın Faydaları

Mandalina hoş bir lezzet sunmaktan çok daha fazlasını yapar. Kanseri önleme ve kilo vermeyi gibi sağlık yararları vardır. Kanser Araştırmalar,
A Vitamini Eksikliği

A vitamini vücut için gerekli olan vitaminlerden biridir. Kemiklerin gelişmesi, üreme sağlığı, diş sağlığındaki etkisi, göz ve saç sağlığının korunması
Çocuklara Günde İki Atıştırmalık

İngilizler tarafından yapılan araştırmalarda çocuklar için günlük olarak tüketilebilecek maksimum atıştırmalık miktarının 100 kalorilik iki atıştırmalık olması gerektiği sonucuna ulaşıldı.