Soğuk Algınlığına Karşı Doğal Savaş

Havaların soğumasıyla soğuk algınlığına yakalanmış insanların sayısı da artmaya başladı. Soğuk algınlığı ile savaşırken tüketmemiz gereken doğal yiyecekler içecekler ile ilaç kullanmadan kazanabilmek mümkündür. Peki ya bu doğal besinler nelerdir? Soğuk Algınlığına Karşı Doğal Savaş verirken kullanılacak besinler:

Sarımsak

Sarımsak doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda sarımsağın antiviral etkisinin yanında bir de soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı da bronşitler ile savaştığı bulunmuştur. Akşam yemeklerinde bolca kullanılması önerilmektedir. Çorba, ana yemekler de sarımsak ekleyebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay ülkemizde çok fazla tercih edilmese de bir çok hastalığın koruyucusu ve çözümü olabilmektedir. Bunlardan biri de soğuk algınlığı, griptir. İçerisinde bulunan theaflavin sayesinde antiviral bir etki göstermekte, grip virüslerine karşı koymaktadır. İçerisine eklenmiş C vitamin kaynağı limon ile tüketilen yeşil çay gribe karşı ilaç olmaktadır.

Limon

Limon C vitamini bakımından en zengin besinlerdendir. C vitamini günlük olarak alınması gereken bir vitamindir. Bu sebepten günlük C vitamini ihtiyacını limondan ve ya turunçlardan sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu soğuk havalarda tıkanan sinüsleri ve ya burnunuzu açmak için de limon oldukça faydalıdır. Bir bardak sıcak suya limon sıkarak içtiğinizde sinüslerinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Zencefil

Taze zencefil de her ne kadar fazlasıyla acı olsa da bir o kadar da yararlı bir yiyecektir. Eğer tazesini yiyemiyorsanız, 2 tane taze zencefili dilimleyerek suyla kaynatın. 45 dakika kaynattıktan sonra günde 3 fincan içmeye çalışın. Böylece gripten ve soğuk algınlığından korunmanız mümkündür.

<

Beyin dostu ceviz!

Vitamin değeri 2 adet ceviz (10 gr.)Enerji:  50 kcalProtein:  2 gr.Yağ:   5,4 gr.Karbonhidrat: 1,6 gr.Ca:   14 mgFe:    1,4mgVit A:    10 İUVit B1:   0,8 mgVit B2:Mutlaka yiyin!

Kalp damarhastalıklarından korunmada, somon, ton, uskumru ve levrek gibi soğuk denizbalıklarının tüketilmesinin çok etkili olduğu, balık tüketiminin damarsertleşmesini engelliği, kan

Hurma kalbe yarıyor

Yapılan araştırmalarda kalp-damar, sindirim sistemi gibi birçok hastalığa faydalı olduğu tespit edilen Trabzon hurması adeta vitamin deposu. Karadeniz Teknik üniversitesi
Tüberküloza dikkat!

Türk Toraks Derneği Marmara Şube Başkanı ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.