Soğuk Algınlığına Karşı Doğal Savaş

Havaların soğumasıyla soğuk algınlığına yakalanmış insanların sayısı da artmaya başladı. Soğuk algınlığı ile savaşırken tüketmemiz gereken doğal yiyecekler içecekler ile ilaç kullanmadan kazanabilmek mümkündür. Peki ya bu doğal besinler nelerdir? Soğuk Algınlığına Karşı Doğal Savaş verirken kullanılacak besinler:

Sarımsak

Sarımsak doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda sarımsağın antiviral etkisinin yanında bir de soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı da bronşitler ile savaştığı bulunmuştur. Akşam yemeklerinde bolca kullanılması önerilmektedir. Çorba, ana yemekler de sarımsak ekleyebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay ülkemizde çok fazla tercih edilmese de bir çok hastalığın koruyucusu ve çözümü olabilmektedir. Bunlardan biri de soğuk algınlığı, griptir. İçerisinde bulunan theaflavin sayesinde antiviral bir etki göstermekte, grip virüslerine karşı koymaktadır. İçerisine eklenmiş C vitamin kaynağı limon ile tüketilen yeşil çay gribe karşı ilaç olmaktadır.

Limon

Limon C vitamini bakımından en zengin besinlerdendir. C vitamini günlük olarak alınması gereken bir vitamindir. Bu sebepten günlük C vitamini ihtiyacını limondan ve ya turunçlardan sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu soğuk havalarda tıkanan sinüsleri ve ya burnunuzu açmak için de limon oldukça faydalıdır. Bir bardak sıcak suya limon sıkarak içtiğinizde sinüslerinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Zencefil

Taze zencefil de her ne kadar fazlasıyla acı olsa da bir o kadar da yararlı bir yiyecektir. Eğer tazesini yiyemiyorsanız, 2 tane taze zencefili dilimleyerek suyla kaynatın. 45 dakika kaynattıktan sonra günde 3 fincan içmeye çalışın. Böylece gripten ve soğuk algınlığından korunmanız mümkündür.

<

Havasızlığa dikkat!

Uzmanlar, özellikle mevsim geçişlerinde ve soğuklarda kapalı mekanlardaki toplu yaşamların arttığını, bunun da enfeksiyonların yayılmasını kolaylaştırdığını söylüyor.    Kulak Burun
Migreni olanlar dikkat!

Migren işteki performanstan, eşler arasındaki ilişkiye kadar hastaların tüm yaşamını etkileyebilen çok ciddi bir hastalık. Migren ataklarını tetikleyen faktörlerin başında
Nüfusun yüzde 12,29’u engelli

Engelliler İdaresi Başkanlığı’nca yapılan araştırmaya göre, Türkiye nüfusunun yüzde 12,29’unu engelliler oluşturuyor. Bu oranın yüzde 9.70’ini süreğen hastalığı olanlar, yüzde 2,58’ini

Kramplar neden olur?

Bazı krampların arkasında ise çeşitli hastalıklara dayanan sebepler olabilir. Bu nedenle tekrarlaması veya uzun sürmesi halinde doktorunuzla görüşmenizde yarar vardır.