Soğuk Ayların Kurtarıcıları: Bitki Çayları

Sıcak bitki çayları yapımı kolay olmakla birlikte insan içine sakinlik ve ya enerji de verebilir niteliktedir. Kemik yorgunluğu, tıkanma, öksürük gibi semptomların gitmesini beklemek yerine, bitki çayları ile kolayca onları uzaklaştırabilirsiniz.

Tabi içilecek bir şey olmasından dolayı da tadının da güzel olması gereklidir. Lezzetli olan ve bunun yanında griple soğuk algınlığı ile savaşmanıza yardımcı olan bir çok bitki çayı vardır.

Buharı ile teneffüs edilerek aromaterapi yapılır, rahatsız edici sinüsleri ve akciğeri yatıştırır. Sıcak sıvı olarak alınabilir, boğaz ağrısının dinlenmesini sağlar ve yumuşatır. Bunların yanında da bitkilerden özümlenen özellikler ile de bağışıklık sistemi desteklenir, mide sakinleşir ve burnunuzda-göğsünüzdeki tıkanıklığın dağılmasına yardımcı olur.

  1. Zencefilli Çay- Zencefil ile yapılan bir fincan çay, vücudunuzda soğuk algınlığınız varsa fazlaca rahatlatıcı hissetiren ısınma etkisine sahiptir. Mideniz içinse yararlı bir rahatlatıcıdır.
  2. Karanfil Çayı- Akciğerlerdeki tıkanıklığı öksürmeyi kolaylaştıran bir balgam söktürücüdür. Karanfille hazırlanmış bir çay da sinüsleri açmaya teşvik edebilir, böylece daha kolay nefes alabilirsiniz. Rahatsız olan midenizi yatıştırabilirsiniz.
  3. Meyan Çayı-Şekersiz lezzetli bir tatlı olan meyankökü ile boğaz ağrınızı azaltarak bağışıklık sisteminizi desteklersiniz. Akciğerlerinizdeki spazmları sakinleştirmek için mukusu inceltirken, öksürüğünüzün kuru ve tahriş edici yerine üretken olabilmesini sağlayan harika bir bitkidir.
  4. Nane Çayı- Sakinleştirici ve uyuşturucu etkisi olan tıkanıklığı gidermeye yardımcı olan mentol içerir. Baş ağrısı, mide bulantısı ve tıkanık sinüs gibi belirtileri olduğunda yardımcı olan doğal çaredir.
  5. Civanperçemi çayı- Çok iyi bağışıklık sistemi destekleyicisidir. Bunu yaparken aynı zamanda sizi de rahatlatır. Soğuk algınlığı ve grip için klasik şifalı bitki tedavisi olan vücudunuzu terlemeye teşvik eder, bu da var olan ateşi azaltmaya yardımcı olur.

Bitki çaylarını hazırlarken dikkat edilmesi gereken diğer husus da bitkilerin bir bütün olarak kaynatılması ve ya demlenmesidir. Çiçek, kök ve yapraklar.. Hepsi bir arada olduğunda tadı ve etkisi de daha farklı olacaktır.

<Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi özellikle mevsim geçişlerinde kadınların, erkeklerin hatta çocukların bile endişesi haline gelebiliyor. Çeşitli tedavileri mevcut; meditasyon, ilaçlar, çeşitli bitkisel

Diş Teli Temizliği

Ortodonti tedavisi gören kişiler için ağız hijyeni oldukça önemlidir. Diş teli kullanan kişilerin her gün dişlerini yeterince temizlemelidir. Yeterince temizlenmeyen
Antidepresanların Yan Etkileri

Ülkemizde antidepresan kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Çoğu zaman kullananların sorunlarına çözüm olsa da antidepresanların yan etkileri olduğu unutulmamalıdır. Bu yan

Alzheimerı Önleme Yolları

Genetik faktörler, yaşam şartları ve yaşlılık alzheimer hastalığını gün geçtikçe daha fazla gözlemlenmektedir. Alzheimer her ne kadar yaşlı hastalığı olarak
Diş Teli Çeşitleri

Kusursuz dişlere doğuştan sahip olan çok az şanslı insan var, ancak ortodontik tedavi ile dişlerde fark yaratılabilmekte. Şu anda çok

Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Kalp çarpıntısı, kalp atışlarının hızlanması anlamına gelir. Kalp çarpıntısının birçok sebebi olabilmektedir. Nedenini öğrenmeli ve bir hastalığınız var ise doktorunuza