Stres yapmayın!

KONUŞMAK                 


Konuşmak her zaman sorunların çözümü için en uygun yoldur. Güvendiğiniz bir arkadaşınıza derdinizi anlatmak sorunlarınıza çare olabilir. Stresli olduğunuz günlerde yakın bir arkadaşınızı arayarak onunla buluşabilir, güzel bir yerde kahve içerek dertlerinizden uzaklaşabilirsiniz. Unutmayın dertler paylaştıkça azalır. Sorunların üstesinden tek başınıza gelmeye çalışmak kendinizi kandırmak olur.


             


KAHVALTI


Stresi yenmekle kahvaltının ne alakası var demeyin. Sabahları iyi bir kahvaltı yapmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlarken aynı zamanda güne enerji dolu başlamanızı da sağlar. Gün içinde stres nedeniyle baş ağrılarınız varsa kahvaltı bu ağrıları geçirecek en iyi yoldur. Kahvaltı etmediğiniz zaman metabolizmanız yavaş çalışır bu da kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.


 


İyi bir kahvaltı


Enerji dolu bir kahvaltı nasıl olur diye merak ediyorsanız şu seçeneklerden birini kahvaltıda yiyebilirsiniz:


 

1 dilim ekmek + 1 dilim peynir + 1 adet elma + 1 bardak yağsız süt = 289 kalori, 3 gram yağ, 10 gram protein, 13 gram liftir.
1 adet tam tahıllı ekmek + 1 kase yağsız yoğurt + 1 adet muz = 301 kalori, 7 gram yağ, 12 gram protein, 5 gram liftir.
1 dilim tost ekmeği + 1 dilim peynir + 1 adet şeftali = 244 kalori, 3 gram yağ, 17 gram protein, 6 gram liftir.

 


GÜLMEK


Gülmek stresin en iyi ilaçlarından biridir. Güldüğünüz zaman kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Eğer gülmek için bir nedeniniz yoksa komik bir film izleyin ya da bir kitap okuyun. Hiçbiri hoşunuza gitmezse çocuğunuzla konuşun, ona sorular sorun, aldığınız cevaplar sizi keyiflendirecektir.


 


AĞLAMAK


Yapılan araştırmalar kadınların erkeklerden dört kat daha fazla ağladığını ortaya koymuştur. Ağlamak strese iyi gelir. Eğer canınız ağlamak istiyorsa ağlayın, kendinizi tutmayın çünkü ağladıktan sonra salgıladığınız hormonlar sizi rahatlatır.


 


NOT TUTMAK


Yapmanız gereken ya da yapmak istediğiniz şeyleri not alın ve bunları uygulamaya çalışın. İstediklerinizi yapmayı başarmak size iyi gelecektir. Böylece stresten bir süreliğine de olsa uzaklaşmış olursunuz.


    


MAKYAJ


Yeni bir ruj almaya ne dersiniz? Belki saçma gelecek fakat hiç kullanmadığınız renkte yeni bir ruj alın ve onu sürün. Aynanın karşısına geçip kendinize baktığınızda güzel bir kadın görürseniz kendinizi her zamankinden çok daha iyi hissedersiniz.


      


LİFLİ GIDALAR


Lifli gıdalar kendinizi iyi hissettirir bu nedenle bol bol fındık, tam tahıllı besinler ve meyve tüketmeye çalışın. Lifli besinler vücudunuzdaki stres hormonunun azalmasına yardımcı olurken toksinleri ve bakterileri de kolayca atmanızı sağlar. Ayrıca kandaki şeker seviyesini düzenleyerek ruh halinize iyi gelir.


      


TRAFİK


Trafikte kalmak stres seviyesini artıran en önemli nedenlerden biridir. Bu nedenle trafikten kaçmaya çalışın. Bir yere giderken trafiğin az olduğu saatleri ya da yolları seçin. Eğer mümkünse gideceğiniz yere yürüyerek gitmeye çalışın.


 


STRES GÜNLÜĞÜ


Sizi strese sokan olayları not alın. Örneğin eşiniz, çocuklarınız, kayınvalideniz ya da arkadaşlarınız strese neden oluyor olabilir. Onlar karşısında fiziksel ya da duygusal olarak nasıl tepki vermek istediğinizi yazabilir. Örneğin bağırmak istiyor olabilirsiniz ya da ağlamak. Bunları yazmak en azından sizi rahatlatacaktır.


 


LAVANTA


Lavantanın ferahlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Lavantanın aromasını yastığınıza ya da çarşaflarınıza sürerseniz uyurken kendinizi çok daha iyi hisseder, sabahları daha iyi kalkarsınız.


 


İLAÇLAR


Bazen ilaçların yan etkisi kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Eğer düzenli olarak bir ilacı kullanıyorsanız, bu ilacın yan etkilerini doktorunuza sorun ve rahatsızlık hissederseniz doktorunuzdan ilacı değiştirmesini isteyin.


 


MÜSLİ


Bir tabak müslinin sizi rahatlatabileceğini biliyor muydunuz? Uzmanlar yatağa girmeden bir saat önce yiyeceğiniz müslinin iyi gelebileceğini belirtiyorlar.


 


NEGATİF KİŞİLER


Herkesin hayatında kendini sürekli stresli ya da üzgün hisseden kişiler vardır. Fakat stresli olduğunuz zamanlarda bu kişilerle görüşmek sizi daha da kötü hissettirir. Böyle zamanlarda mümkün olduğu kadar eğlenceli kişilerle birlikte olmanızda fayda vardır.


 


HAYVANLAR


Hayvanlarla oynamak strese birebirdir. Eğer evinizde kediniz, köpeğiniz ya da kuşunuz varsa onunla vakit geçirin. Yoksa bir arkadaşınızın hayvanını sevebilir ya da sokaktaki kedilerle oynayabilirsiniz.


 


BADEM


Size sadece bir kuruyemiş gibi görünse de aslında işlevi çok büyüktür. Sindirim sistemi üzerinde etkili olduğu gibi E vitamini bakımından da zengindir. Aynı zamanda stres üzerinde de etkilidir. Badem yemek sizi rahatlatacağı gibi kilo da aldırmaz. Çünkü 10 adet bademde sadece 77 kalori vardır.


     


SAKIZ


Yapılan araştırmalar sakız çiğneyen kişilerin çiğnemeyenlere oranla daha az stresli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle fırsat buldukça sakız çiğeneyebilirsiniz.


 


DERİN NEFES


Stres altında olduğunuz zaman daha çabuk nefes alırsınız. Oysa derin ve yavaş nefes almak stresi azaltır. Stresli olduğunuz zamanlarda 10-15 dakika boyunca derin nefesler alıp, verin.


 


SU İÇMEK


Susuzluk strese neden olan sebeplerdendir. Fazla kafein alımı ve kuru hava susuzluğa neden olur ve özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlar bu sorunla oldukça sık karşılaşır. Bunu yenmek için bol bol su için.


 


CİNSELLİK


Orgazm olmak stresi uzak tutar. Çünkü orgazm sırasında salgılanan endorfin hormonu vücudun rahatlamasını sağlar. Bu nedenle eşinizle aranızı iyi tutmaya ve stresten uzak kalmak için düzenli bir cinsel yaşama sahip olmaya özen gösterin.


 


TATİL


Tatil yapmak gibisi yoktur. Eğer mümkünse kendinizi stresli hissettiğiniz zamanlarda kısa da olsa bir tatile çıkın. Eşinizle ya da dostlarınızla çıkacağınız tatil sizi rahatlatacaktır.


 


ÇAY


Yapılan araştırmalar günde dört fincan siyah çay içmenin stresi yenmede yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Siyah çayın içinde bulunan maddeler beyne pozitif etki eder ve stres hormonunu en düşük düzeyde tutar.


 


EGZERSİZ


Egzersiz yapmak kan akışını düzenlerken stres hormonlarının da dağılmasını sağlar. Araştırmalar 30 dakika süren bir yürüyüşle stres, depresyon ve kötü düşüncelerin azaldığını gösteriyor.


 


UYKU


Gözlerinizi kapadığınızda stres hormonları azalmaya başlar. Özellikle uykuya daldıktan ilk birkaç saat içinde bu hormonlar yok olur. Bu nedenle kendinizi stresli hissettiğinizde gün içinde de olsa uyumaya çalışın.


 

<

3 ilaç piyasadan çekildi

Sağlık Bakanlığı, 2 serum ile zehirlenmelerde kullanılan 1 mide solüsyonunun bazı serilerinin piyasadan çekilmesine karar verdi.Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık
AIDS kadar tehlikeli…

Türk Toraks Derneği KOAH Çalışma Grubu Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Polatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalığın bilinirliğini artırmak amacıyla düzenlenen

İşte karabasanın sebebi

Halk arasında ‘karabasan’ olarak bilinen uykudan uyanamama hali ruhsal bir sorundan kaynaklanmıyor. Fatih üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim5 önemli besin

Uzmanlar, alışveriş sepetine girmesi gereken 5 besini açıkladı… Uzmanlar, zinde kalmak ve daha enerjik olmak için doğru beslenme alışkanlıklarına destek

Plastik erkek çocuğu feminize ediyor

i feminize ettiği ve bu yüzden çocukların sert ve fiziksel oyunlardan kaçındığı ileri sürüldü. $(“#videoGal”).load(“/Haberdetay/Modules/VideoGalleryLink.aspx?id=&link=/2009/saglik/11/16/plastik.erkek.cocugu.feminize.ediyor/551801.2/index.html”,null, function(){ $(“#videoGal div.crn”).corner(“6px”) }); $(“#photoGal”).load(“/Haberdetay/Modules/PhotoGalleryLink.aspx?id=&link=/2009/saglik/11/16/plastik.erkek.cocugu.feminize.ediyor/551801.1/index.html”,null,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir