Sürekli Aç Olma Nedenleri

Fazla yiyorsunuz fakat yarım saat sonra acıkıyor musunuz? Sürekli bir şeyler yemek istiyor, bir türlü doymak bilmiyor musunuz? İşte Sürekli Aç Olma Nedenleri

Porsiyonlarınız Büyük

Sürekli büyük porsiyonlar tüketmek bir süre sonra küçüklerin size yetmemesi anlamına gelir. Bu sebepten küçük porsiyonlar ile yemek yemelisiniz. Eğer dışarıda bir menü alıyorsanız küçük olanı seçin. Böylece küçük porsiyon ile de doyduğunuzu göreceksiniz.

Gün ışığı almıyorsunuz

Gün ışığı eksikliği de bünyeyi etkileyen faktörlerden biri. Metabolizmanız bozuluyor ve kişi yağlı ve ya tatlı yiyecekler istiyor. Tatlı yiyerek mutluluk hormonu salgılanmasını düzenlemeye çalışan vücudunuz yeterli ışık ile de yeterli endorfini sağlayabilmektedir. Böylece canınız daha az tatlı çekecek, daha az yiyeceksiniz.

Aşırı şeker tüketiyorsunuz

Şekerin en büyük etkilerinden biri de açlık hissi bırakmasıdır. Kan şekeri düzeyinde yaptığı değişiklikler ile vücudunuzun daha aç hissetmesine sebep olmaktadır. Fazla şeker kullanmayarak bu durumu ortadan kaldırmak mümkündür.

Su içmiyorsunuz

Vücuda az miktarda sıvı almak da aç hissetmeye sebep olan diğer bir etkendir. Günlük 2.5 litre su içmeye çalışarak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Bunun için de gözünüzün önünde su bulundurmak su içmenizde etkili olabilmektedir.

Lifli besin tüketmiyorsunuz

Lifli yiyecekler yiyerek safranın mide içerisindeki sıvıyı emmesini sağlamış olursunuz. Safra emdiği sıvı ile de bağırsakların dolmasını sağlar böylece siz de kendinizi tok hissedersiniz. Bu yüzden gerekli safra miktarını meyve ve sebzelerden alarak da tok olabilirsiniz.

Kullandığınız ilaçlar

Kullanılan bazı ilaçlar da açlık hissi oluşturabilir. Migren ilaçları, bazı alerji ilaçları ve ya çeşitli sakinleştirici ilaçlar tok hissetmenize neden olan reseptörleri devre dışı bırakır. Böylece kendinizi aç hissetmenizi sağlar. Böyle bir durumda doktorunuza başvurmanızı öneririz.

<Otofaji Nedir?

Otofaji kelimesi stresin arttığı, hızlı yaşamın hüküm sürdüğü günümüzde akıllarda yer etmeye başladı. Peki ya Otofaji Nedir? Otofaji stresten beslenir. Kişinin

Maydanozun Yararları

Maydanoz çok sevilmeyen bir yeşillik olsa da insan için fazlasıyla önemli yararları mevcuttur. Direkt yenilmese bile çeşitli yiyecekler ile birlikte
Demans Hastalığı

Demans Hastalığı beyni olumsuz etkileyen hastalıklardan biridir. Kişinin motor hareketlerinde yavaş yavaş gerileme olması ve sonrasında da tamamen kaybetmesi hastalığıdır.

Erken Menopoz Nedenleri

Genellikle kadınların menopoz dönemi başlangıcı için yaş ortalaması 40 ile 58 arasındadır. Fakat bazı durumlarda 40 yaşının altındaki kadınlarda da