Sürekli Üşüme Nedenleri

Soğuk havalarda kalın giyiniyor ama yine de üşüyorsanız dikkat. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kerim Çıkım vücudun haber mekanizması olan üşüme önemli hastalıkların habercisi de olabiliyor. Bu nedenle üşümenin özellikle sürekli hal aldığı veya başka yakınmaların da eşlik ettiği durumlarda mutlaka bir hekime başvurmak yaşamsal önem taşıyor” diyerek sürekli üşümenin havaya mal edilmemesi gerektiğini vurguladı. İşte Sürekli Üşüme Nedenleri

Enfeksiyon Hastalıkları

Soğuk algınlığı, grip, bronşit ve ya zatürre gibi hastalıkların ilk belirtisidir üşüme. Buna bağlı titreme ve ateş de olabilmektedir. Uygun tedavi olunmadıkça bu üşüme, titreme ve ateş devam etmektedir. Bu nedenle doktora danışarak uygun tedavi yöntemiyle bu üşümeden kurtulmak mümkündür.

Anemi

Anemi hastalığının toplum olarak benimsenen ismi kansızlıktır. Hastalık en çok kadınlarda görülmektedir. Sebebi ise; yetersiz beslenme, katı diyet uygulamaları, aşırı kan kaybetme (uzun adet dönemleri) ve ya sindirim sisteminde var olan emilim problemleri olabiliyor. Aneminin ilk belirtisi üşüme olmasıyla sonraları halsizlik, çabuk yorulma ve ya çarpıntı gibi belirtiler ile de kendini gösterebiliyor.

Hipoglisemi

Hipoglisemi kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl altına düşmesi durumudur. Türkiye’de her yirmi kişiden birinde görülmektedir. Hastalık bir an önce tedavi edilmelidir. Belirtilerinden bir diğeri de bayılma durumudur. Tedavi edilmediği müddetçe kalıcı ve ya geçici beyin hasarlarına neden olabilmektedir. Ayrıca önlem alınmaz ise 10-15 yıl sonrasında diyabet görülme olasılığı fazlaca artmaktadır.

Tiroit Hastalıkları

Tiroit vücudun metabolizmasını düzenlemektedir. Düzgün çalışması vücuttaki tüm sistemlerin uyum içerisinde olmasını sağlamaktadır. Normal düzeyde olmaması kişilerde üşüme, sürekli yorgunluk, saç dökülmesi, kabızlık, istemsizce kilo alımı gibi önemli problemlere yol açmaktadır.

Kalp ve Damar Hastalıkları

Damar tıkanıklıkları ve ya vasküler endotel hasarı gibi hastalıklar ile organların beslenme bozukluğu ve ya lokalize bölgelerin hassasiyeti oluşmaktadır. Buna bağlı olarak da özellikle bacaklarda ve kollarda üşüme sorunu görülebilmektedir. Böyle bir durum şüphesi olan kişilerin bir uzmana görünmesi gereklidir.

Cilt Hastalıkları

Bazı cilt hastalıklarında kızarıklık, döküntü, sulanma gibi belirtilerden önce üşüme, titreme ve ya lokal hassasiyet şikayetleri oluşabilmektedir. Bu gibi şikayetler ciddiye alınarak bir doktora başvurulmalıdır. Böylece erken tedavisi mümkün olabilmektedir.

<Yazın bunları yapın

Güneşin cilt üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak ya da bunları en aza indirgemek için, güneşe çıkarken bazı noktalara özen göstermek gerekiyor.
Veremi ciddiye alın

Kızılay Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ethem ünver, Türkiye’de her yıl 25 bin kişide tüberküloz hastalığı görüldüğünü hatırlatarak; “Başta

Terlemeye son!

Yaşamınızı olumsuz yönde etkileyen koltuk altı terlemesinden yarım saat içinde kurtulabilirsiniz Lokal anestezi altında yarım saatte, hatta bir öğle tatilinde

Umut ışığı aspirin

çocukluktan erişkinlik dönemi dahil birçok hastalığın tedavisinde yardımcı ilaç olarak kullanılan “aspirin”in, ölümcül sonuçlar doğuran enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde yeni bir