Tavegyl

Şurup

Novartis CH

Klemastin (hidrojenfumarat)

Ambalaj: 1 mg/10 mLx100 mL’lik şişe.

Tavegyl

Tablet

Klemastin

Ambalaj: 1 mgx20 tablet.

Endikasyon: Samannezlesi ve diğer alerjik rinopatiler, ürtiker, deri reaksiyonları,ilaç ve gıda alerjileri, pruritus ve kaşıntı dermatozlar, akut vekronik ekzema ve temas ekzemasında yardımcı olarak, bö-cek sokmalarıve ısırmalarında endikedir.

Kontra Endikasyon: Klemastinveya benzhidril eter grubu antihistaminiklere duyarlı kişilerdekontrendikedir.

Uyarılar: Dar açılı glokom, stenozlu peptik ülser, piloroduodenalobstrüksiyon, üriner retansiyonlu prostat hipertrofisi ve safrayolu obstrüksiyonu olgularında dikkatle kullanılmalıdır. Mutlakgereksinme olmadıkça gebelerde ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.Bazı duyarlı kişilerde sedatif etki gösterebilir. Bu nedenle,araba kullanan veya makinede çalışan hastalarda dikkat gereklidir.

Yan Etkileri: Yorgunluk,sedasyon, sersemlik, ağız kuruluğu, özellikle çocuklarda SSS stimülasyonu,baş ağrısı, baş dönmesi, kabızlık, dö-küntüler, bulantı gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Antihistaminiklersedatiflerin, hipnotiklerin ve alkolün etkisini güçlendirirler.MAO inhibitörleri antihistaminiklerin antikolinerjik etkilerinigüçlendirir ve uzatırlar.

Doz Önerisi: Tavegyl Şurup: Günlükdoz Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklara sabah ve akşam olmaküzere 10 mL şurup, inatçı olgularda günde 60 mL şurup verilebilir.Tavegyl Tablet: Yetişkinler ve 12 yaşındanbüyük çocuklara sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce (12saatte bir) alınmak üzere 1 Tablet, inatçı olgularda günde 6 tabletekadar çıkılabilir. 6-12 yaş arası çocuklara sabah kahvaltıdan sonrave gece yatarken ½-1 Tablet verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir