Testis Kanseri Teşhisi

Tüm kanser çeşitleri gibi testis kanserinde de erken teşhis oldukça önem arz etmektedir. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Kilciler bu konuda erkekleri uyardı: Testis tümöründe ağrı olmuyor. Bu nedenle de hastaların doktora geç başvurduklarını, hastalığı anlamadıklarını belirtti.

Kilciler, testis tümörünün tedavi edilmez ise ve ya tedaviye erken başlanmaz ise ölümcül olabileceğinin de altını çizdi. Erken teşhis tedavi ile hem hastalıktan kurtulunabileceği, hatta cinsel fonksiyonlarında bir bozulma olmadan hayatına devam edebileceğini söyledi.

Hastalığın en çok 20-40 yaşları arasındaki erkeklerde görüldüğünü söyleyen Kilciler, “Testis tümörüne yakalanma ihtimali en yüksek olan grup, doğuştan inmemiş testisi olan erkeklerdir. İnmemiş testisi olan erkekler normal erkeklere göre 5 kat daha fazla testis tümörüne yakalanma ihtimaline sahiptir. Bu hastalarda ameliyat ile testis torbasına indirilse bile bu risk ortadan kalkmıyor. Bu yüzden özellikle testis tümörüne yakalanma ihtimali yüksek olan erkeklerin kendi kendilerine bu muayeneyi her banyoda düzenli olarak yapmalarında fayda var” dedi.

Ayrıca testislerin vücut dışında olmasından dolayı elle muayenenin kolay olduğunu, erken teşhisin bu sayede mümkün olduğunu ekledi.

Sıcak duştan sonra testisi saran torba yumuşayarak testisin hissedilmesi kolaylaşır. Ayakta dururken, başparmak testisin önünde, diğer parmaklar arkasında iken testis parmaklar ile yavaşça ezilerek testis içerisinde kitle var ise kolayca anlaşılması mümkündür.

<

Kefirin Faydaları

Kefirin bilinenlerinin yanında birçok da bilinmeyen faydaları vardır. Her gün kefir içenler faydalarını hemen görmeye başlamaktadır. Uzmanlara göre günde 2İdrar Kaçırma Problemi

İdrar kaçırma toplumsal olarak saklanan bir problemdir. Fakat çeşitli psikolojik sorunlara neden olmakla birlikte sebebinde de birçok hastalık barınıyor olabilir.

Diş Teli Çeşitleri

Kusursuz dişlere doğuştan sahip olan çok az şanslı insan var, ancak ortodontik tedavi ile dişlerde fark yaratılabilmekte. Şu anda çok
Cinsel İlişki Sonrası Kanama

Cinsel ilişki sonrasında kadınlarda vajinada çeşitli sebeplerden kanamalar gerçekleşebilmektedir. Eğer kanama olduysa vajinanıza birkaç gün vermeniz gerekebilir. Bu süre zarfında