Tüp bebekte çoğul gebelik kader değil

Belçikalı tüp bebek uzmanı Prof. Dr. Paul Devroey, tüp bebek uygulamalarında çoğul gebeliğin bir kader olmadığını belirterek, “İdeal durum her seferinde tek bebek doğumunun gerçekleşmesidir. Bu tedavideki hedef budur. çünkü tek doğan bebekler, normal ağırlıkta doğarlar ve yaşamlarının ileri dönemlerinde de bu bebeklerde komplikasyonlar çok daha az olur” dedi.

Bilimsel bir toplantı için Türkiye’de bulunan Prof. Dr. Devroey yaptığı açıklamada, tüp bebek uygulaması olarak adlandırılan yapay döllenmenin daha çok kadınlardaki kısırlık durumunda uygulanan bir yöntem olduğunu hatırlatarak, bu yöntemde dışarıda döllenmiş yumurtanın rahme yerleştirilerek gebeliğin oluşturulduğunu anlattı.

“Tüp bebekte çoğul gebelik bir kader değil” diyen Devroey, tüp bebek uygulamalarında “ne kadar çok embriyo olursa o kadar iyi olur” düşüncesinin doğru olmadığını söyledi.

Devroey, şunları kaydetti:
“İdeal durum her seferinde tek bebek doğumunun gerçekleşmesidir. Bu tedavideki hedef budur. çünkü tek doğan bebekler, normal ağırlıkta doğarlar ve yaşamlarının ileri dönemlerinde de bu bebeklerde komplikasyonlar çok daha az olur. Eğer birden fazla embriyo elde edilmişse bu embriyoların dondurulması gerekir. Böylece eğer gebelik gerçekleşmezse bunlar kullanılır ya da daha sonra ikinci bebek istendiğinde bu embriyoların kullanılması mümkündür. Bu embriyoların kullanılması her açıdan kolaydır ve tedavinin maliyeti çok daha düşüktür.”

Devroey, tüp bebek uygulamalarında kadının yaşının da çok önemli olduğunu vurgulayarak, 36 yaş altındaki kadınlara tek embriyonun yerleştirildiği durumlarda gebelik oranının yüzde 40 olduğunu kaydetti.

36 yaş üzeri kadınlarda ise gebelik oranlarının büyük bir düşüş gösterdiğini ifade eden Devroey, bu nedenle genç yaşlardaki kadınlara uygulanan
tedavilerde gebelik şansının arttığını söyledi.

Devroey, 36 yaş altında tüp bebek uygulaması gören kadınların yüzde 85’inin bir denemede gebe kalabildiğini ama 42 yaş ve üzeri kadınların ancak yüzde 5’inde gebelik oluşabildiğini anlattı.

Tüp bebek uygulaması sırasında kullanılan ilaçların yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromuna da neden olabildiğini ifade eden Devroey, bu nedenle yumurtaların ve embriyoların dondurularak saklanmasının önemli olduğunu kaydetti.

Devroey, tüp bebek uygulamalarında doğru teknik kullanılarak çoğul gebelikler ve overlerin aşırı uyarılması sendromunun engellenebileceğini dile getirerek, erkek kısırlığı durumlarında uygulanan tüp bebek yöntemlerine de işaret etti.

Tüp bebek uygulamasının çiftlerin psikolojilerine ve bazı tetkiklerin durumuna göre 6-9 kez arasında denenebileceğini belirten Devroey, ayrıca iki uygulama arasında da en az 3 adet döneminin geçmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Yumurta dondurulması tekniğine de dikkati çeken Devroey, günümüzde kanserli hasta sayılarının arttığını, bu nedenle kadınlara böyle bir şans verilmesinin önemli olduğunu söyledi.

AA 

<

Yağları nasıl yakalım?

Tabii kilo vermek dahil yaşamınızla ilgili yapacağınız her değişikliği doktorunuza danışmanızda yarar var. Başkaları için uygun olan değişimler, sizin için
Havuzlara dikkat!

 Sıcak yaz aylarıyla birlikte havuz sezonu açıldı.Güle oynaya gittiğimiz bu yerlerde sağlığımız açısından bizi pek çok tehlike bekliyor.Peki birçok hastalığın
Migren tedavisinde yeni yöntem

Ağrı şiddetini, süresini ve sıklığını hafifletiyor. Davranış Bilimleri Enstitüsünün (DBE), travma sonrası stres bozukluklarının tedavisinde kullanılan EMDR yönteminin migren hastalarının
Kolesterole iyi geliyorlar

Badem, fındık ve cevizin kolesterol oranının düşmesine katkı sağladığı belirtildi. Archives of Internal Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre,

Mantar yaşlanmayı geciktiriyor

Mantarın içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanmayı geciktirdiği, alzheimer’dan koruduğu söylendi. Trakya üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir