Türk üzümü sağlığa zararlı mı?

Greenpeace, Türkiye’den Almanya’ya giden “Sultana türü çekirdeksiz üzümleri” tehlikeli buldu.

Çevre koruma örgütü Greenpeace’in 5 ülkeden ithal edilerek Almanya’da satışa sunulan üzümler üzerinde yaptığı testlerde, Türkiye’de yetiştirilip ülkeye gönderilen üzümlerin yüzde 56’sının “sağlığa zararlı” olduğu sonucu çıktı.
Türk üzümlerinin, bir kısmı yıkanarak arındırılabilen 8 kimyasal madde içerdiği, bu kimyasalların uzun vadede genetik yapıya zarar verip kansere yol açabildiği belirtildi.


En yüksek Türkiye’de
Bild am Sonntag gazetesinin haberine göre Greenpeace uzmanları, 5 ülkeden Almanya’ya götürülen ve 17 süpermarkette satılan 121 üzüm numunesini test etti.
Türkiye’de yetiştirilen üzümlerin yüzde 56’sında sağlığa zararlı kimyasal maddeler bulunduğu belirlendi.
Greenpeace uzmanı Manfred Krautter, İtalya’dan gelen üzümlerin yüzde 36’sının, Fransa, İspanya ve Yunanistan’dan getirilerek Alman marketlerinde satılan üzümlerin ise yüzde 25’inin “tavsiye edilemez” olduğunu vurguladı.


‘Satışı durdurulmalı’
Ekim ayı ortalarında yapılan testlerde Türkiye’den götürülüp Almanya’daki Real marketler zincirinde satılan “Sultana çekirdeksiz üzümleri”nin insan sağlığına zararlı olduğu, normal değerlerin iki katından fazla kimyasal madde içerdiği kaydedildi.
Greenpeace’in, piyasaya sürülmemesi gerektiği halde “Sultana çekirdeksiz üzümleri”ni satan Real ve ana firma Metro ile Kaufhof hakkında suç duyurusunda bulunacağı belirtildi. Greenpeace uzmanı Manfred Krautter, “Tüketicilerin sağlığını tehdit eden üzümlerin Almanya’da satılmasına izin verilmemeli. Bunların satışı durdurulmalı” dedi.


Gelişimi engelliyor 
Üzümlerde, mantarla mücadele amacıyla kullanılan bir kimyasal madde bulunduğu, bu maddenin hayvanlar üzerinde yapılan testlerde erkeklik hormonlarını engellediğinin belirlendiği, aynı zamanda çocukların gelişimine zarar verebileceğine işaret edildi.
Real ise suçlamaları reddederek üzümlerde bulunan kimyasal maddelerin Avrupa Birliği’nin (AB) belirlediği standart ölçümlere uygun olduğunu belirtti, bu üzümlerin satılmasında bir sakınca olmadığı vurgulandı.
Greenpeace, üzüm testlerinin sonuçlarını bugün Hamburg’da düzenleyeceği basın toplantısında kamuoyuna duyuracak.

<Vitamin gerçeği!

Vitaminlerle ilgili yapılan bugüne kadarki en kapsamlı araştırmada, yaşları 50 ile 79 arasında değişen 162 bin Amerikalı kadının vitamin alma

AŞK her derde deva!

– Rutgers Üniversitesi’ne göre aşk da tıpkı çikolata gibi, beynin dopamin salgılamasını sağlıyor. Bu salgı da ruh halini, enerji seviyesini
Enginar deyip geçme!

Bazılarımızın akşam yemeklerinde pek görmek istemedği enginar, aslında bir çok derde deva olabilir… Cynara scolymus yani enginar, içeriğinde bulunan cynarin

Sporu keşfet

Araştırmacılar şimdi çalışmalarını yaşam tarzına bağlı etken taşıyan hastalıklar (kanser gibi) üzerine yoğunlaştırmışlardır ve düzenli spor yapan kişilerin daha düşük

Domuz gribi aşısı çıkacak

Rusya İvanovskiy Viroloji Enstitüsü Başkanı Dimitriy Livoy, Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, uzmanların aşıyı geliştirmesi için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek,
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir