Uçak Korkusunu Yenmek İçin Yapabilecekleriniz

Günümüzün en kolay ulaşım araçlarından biri olsa da hala insanların bir çoğu uçak korkusu yüzünden uçağa binememektedir. Bu sebepten uzun yollar çekmekte, rahat yolculuklar geçirmek için farklı yollar denemektedir. Peki ya uçak korkusunu aşmak? İşte, Uçak Korkusunu Yenmek İçin Yapabilecekleriniz :

Sizi durduran tetikleyicileri kilitleyin

Sizi korkutan şeyleri belirleyin ve kaygı reaksiyonunuzun nasıl tetiklendiğini inceleyin. Amacınız belirli tetikleyicilerinizi tanımlamaktır, böylece kaygı seviyeleri düşük olduğunda korkunuzu yönetebilirsiniz. Sizi neyin engellediğini öğrenmek, onu yok etmeyi kolaylaştırır.

Uçağa binerken uçak hakkında bilgi sahibi olun

Kaygı cehalet üzerine gelişir ve “ne olur” diye felaket düşünceleri akar. Ama bir kere bilgili olursanız, “ne olur?” Düşünceleri gerçeklerle sınırlanır. Olgulara aşina olmak. Endişelerinizi ortadan kaldırmazlar, ancak yönetmenize yardımcı olurlar.

Endişelerinizi öngörün

Bir korku beklentisiyle beklentisel endişe yaşıyoruz. Genellikle uçuşunuz sırasında yaşayacağınız en yoğun endişe kaynağı bu durumdur, ancak uçuşta nasıl hissedeceğinizin kesin bir öngörüsü değildir. Bu korkacağım düşüncesi gerçekten yaşadığınızdan sıklıkla daha fazladır.

Tehlike ile korkuyu ayırın

Kaygınızı tehlikeden ayırmak sıklıkla zordur çünkü vücudunuz her ikisine de aynı şekilde tepki verir. Korkunuzu endişe olarak etiketlediğinizden emin olun. Endişe korktuğunuz düşüncelerin daha fazla ortaya çıkma ihtimali yarattığını ve kendinizi endişelendirdiğinizin tehlikede olduğunuz anlamına gelmediğini hatırlatır. Korkunç ani hissettiğinizde bile güvende olursunuz.

Sağduyu’nun mantıklı olmadığını kabul edin

Kaygı, sizi güvende olduğunda tehlikede olduğunu düşünmek için sizi kandırır. Bu durumlarda içgüdüs duygularınız size her zaman önlemenizi söyleyecektir, ancak bu hisleri takip ederseniz, kaygılarınızı her zaman güçlendireceksiniz.

Kural olarak, endişeli duyguların size yapması gereken şeyin tam tersini yapın. Kaygı size ne söylüyorsa mücadele, ancak anksiyete getiren rahatsızlık kucaklamak.

Uçuşu etkileyen şeyleri pürüzsüzleştirin

Türbülansta endişe yaşamak için uçakları ve türbülansı nasıl ele alacaklarını öğrenin. Türbülanstın ne zaman biteceği ya da ne derece şiddetli olabileceğinden çok kaygınızı yönetmeye odaklanın. Kendinize güvende olduğunuzu hatırlatın.

Diğer yolcuları size nasıl yardımcı olacaklarını bildirin

Uçuş sırasında anksiyete ile baş etmenize yardımcı olan şeylerin yanı sıra, sizi korkutan diğer tanıtımcıların da bilmeleri gerekir. Göreviniz, tetikleyicileriniz hakkında açık konuşmak ve en yararlı bulduklarınızı özellikle istemektir.

Her uçuşa değer verin

Maruz kalma, fobinin üstesinden gelebilmenizin etkin maddesi. Her uçuş bir sonraki sefer kolaylaştırma imkanı sunar. Amacınız, sizi engelleyen tetikleyicilere karşı daha az duyarlı hale gelmek için beyninizi yeniden eğitmektir.

 

 

<


Emziği tatlıya batırmayın

Annelerin bilinçsiz davranışları çocukların küçük yaşta diş problemleri yaşamasına neden oluyor. Bebeklere verilen emziklerin, kullanım aşamalarında yaşanan yanlışlıkların, ağız ve

Alzheimer

Alzheimer Derneği İzmir Şube Başkanı Uzm. Dr. Aysel Gürsoy, sağlıklı beslenme, Akdeniz mutfağı, sebze meyve tüketimi, egzersizler, beyni çalıştırma, eş
Korkutan gelişme

Almanya’da domuz gribinin tedavisinde kullanılan ’Tamiflu’ adlı ilaca yanıt vermeyen ilk domuz gribi vakası tespit edildi. Münster üniversite Hastanesi’nden yapılan