Uçak Korkusunu Yenmek İçin Yapabilecekleriniz

Günümüzün en kolay ulaşım araçlarından biri olsa da hala insanların bir çoğu uçak korkusu yüzünden uçağa binememektedir. Bu sebepten uzun yollar çekmekte, rahat yolculuklar geçirmek için farklı yollar denemektedir. Peki ya uçak korkusunu aşmak? İşte, Uçak Korkusunu Yenmek İçin Yapabilecekleriniz :

Sizi durduran tetikleyicileri kilitleyin

Sizi korkutan şeyleri belirleyin ve kaygı reaksiyonunuzun nasıl tetiklendiğini inceleyin. Amacınız belirli tetikleyicilerinizi tanımlamaktır, böylece kaygı seviyeleri düşük olduğunda korkunuzu yönetebilirsiniz. Sizi neyin engellediğini öğrenmek, onu yok etmeyi kolaylaştırır.

Uçağa binerken uçak hakkında bilgi sahibi olun

Kaygı cehalet üzerine gelişir ve “ne olur” diye felaket düşünceleri akar. Ama bir kere bilgili olursanız, “ne olur?” Düşünceleri gerçeklerle sınırlanır. Olgulara aşina olmak. Endişelerinizi ortadan kaldırmazlar, ancak yönetmenize yardımcı olurlar.

Endişelerinizi öngörün

Bir korku beklentisiyle beklentisel endişe yaşıyoruz. Genellikle uçuşunuz sırasında yaşayacağınız en yoğun endişe kaynağı bu durumdur, ancak uçuşta nasıl hissedeceğinizin kesin bir öngörüsü değildir. Bu korkacağım düşüncesi gerçekten yaşadığınızdan sıklıkla daha fazladır.

Tehlike ile korkuyu ayırın

Kaygınızı tehlikeden ayırmak sıklıkla zordur çünkü vücudunuz her ikisine de aynı şekilde tepki verir. Korkunuzu endişe olarak etiketlediğinizden emin olun. Endişe korktuğunuz düşüncelerin daha fazla ortaya çıkma ihtimali yarattığını ve kendinizi endişelendirdiğinizin tehlikede olduğunuz anlamına gelmediğini hatırlatır. Korkunç ani hissettiğinizde bile güvende olursunuz.

Sağduyu’nun mantıklı olmadığını kabul edin

Kaygı, sizi güvende olduğunda tehlikede olduğunu düşünmek için sizi kandırır. Bu durumlarda içgüdüs duygularınız size her zaman önlemenizi söyleyecektir, ancak bu hisleri takip ederseniz, kaygılarınızı her zaman güçlendireceksiniz.

Kural olarak, endişeli duyguların size yapması gereken şeyin tam tersini yapın. Kaygı size ne söylüyorsa mücadele, ancak anksiyete getiren rahatsızlık kucaklamak.

Uçuşu etkileyen şeyleri pürüzsüzleştirin

Türbülansta endişe yaşamak için uçakları ve türbülansı nasıl ele alacaklarını öğrenin. Türbülanstın ne zaman biteceği ya da ne derece şiddetli olabileceğinden çok kaygınızı yönetmeye odaklanın. Kendinize güvende olduğunuzu hatırlatın.

Diğer yolcuları size nasıl yardımcı olacaklarını bildirin

Uçuş sırasında anksiyete ile baş etmenize yardımcı olan şeylerin yanı sıra, sizi korkutan diğer tanıtımcıların da bilmeleri gerekir. Göreviniz, tetikleyicileriniz hakkında açık konuşmak ve en yararlı bulduklarınızı özellikle istemektir.

Her uçuşa değer verin

Maruz kalma, fobinin üstesinden gelebilmenizin etkin maddesi. Her uçuş bir sonraki sefer kolaylaştırma imkanı sunar. Amacınız, sizi engelleyen tetikleyicilere karşı daha az duyarlı hale gelmek için beyninizi yeniden eğitmektir.

 

 

<


Yapay alyuvar geliştirildi

Alyuvarların özelliklerini taşıyan ve görevlerini yerine getirebilen “yapay alyuvarlar” geliştirildi. ABD’nin Santa Barbara ve Michigan üniversitelerinden bilim adamları, oksijen taşıyan

Dar ayakkabı nasır nedeni

Nasır oluşumu:Nasır; baskı sonucu ortaya çıkan bir deri kalınlaşmasıdır. Taban düşüklüğü, taban yüksekliği, aşırı terleyen ayaklar, sıkı çoraplar ve modaya
Barsak Kanseri

Risk Grubu: Genelde 45 yaş üstü ve genetik olarak yatkın olanlar, ülseratif kolit rahatsızlığı bulunanlar, alkol ve sigara bağımlıları, egzersizden

Kireçlenen dize protez

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Faik Altıntaş, hastaya sıkıntı veren bu sorunun protez ameliyatı giderilebileceğini söyledi…      Yeditepe Üniversitesi Hastanesi

Nüfusun yüzde 12,29’u engelli

Engelliler İdaresi Başkanlığı’nca yapılan araştırmaya göre, Türkiye nüfusunun yüzde 12,29’unu engelliler oluşturuyor. Bu oranın yüzde 9.70’ini süreğen hastalığı olanlar, yüzde 2,58’ini