Ureacort

Krem

Orva

Hidrokortizon asetat5 mg (%0.5), üre (karbamid) 50 mg (%5)/g

Ambalaj: 30 g’lik tüp.

Ureacort

Yağlı Krem

Hidrokortizon asetat5 mg (%0.5), üre (karbamid) 100 mg (%10)/g

Ambalaj: 30 g’lik tüp.

Endikasyon: Temas dermatiti, meslek ekzeması, nummülerdejeneratifve seboreik ekzemada, dishidrotik ekzemada, varikoz sendromdaekzema, çocuk ekzeması, nö-rodermit, anal ekzema, atopik dermatit,lichen ruber planus, psö-riazis, bö-cek sokmaları, 1. derece yanıklar,güneş yanıkları gibi yerel tedaviye yanıt veren allerjik ve iltihabideri hastalıklarının tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Bütün dermokortikosteroid preparatlar deri tüberkülozlarında,frengi özellikli deri hastalıklarında, viral enfeksiyonlarda(vaccina ve varicella dahil), mikotik rahatsızlıklarda kontrendikedir.Deri kıvrımlarında,yüzde ve çocuklarda kısa süreli kullanılmalıdır. Gebeliğin ilküç ayında prensip olarak kullanılmamalı, eğer çok gerekliyse kısasüreyle kullanılmalı, geniş yüzeyli uygulamalardan kaçınılmalıdır.Emzirenannelerde ancak hekim kontrolü altında kullanılmalıdır.

Uyarılar: Dermokortikosteroidler aşırıdozlarda uzun süre kullanıldıklarında, vücutta geniş yüzeylere,zedelenmiş ciltlere uygulandıklarında, ayrıca kapalı bandaj uygulandığındaabsorpsiyonları artarak istenmeyen sistemik yan etkilere nedenolabilirler. Gözle temasından sakınılmalıdır.

Yan Etkileri: Kapalı bandaj altında daha yüksekoranda olmak üzere, topikal kortikosteroidlerle ilgili olarakyanma, batma, irritasyon, kuruluk, folikülit, hipertrikoz, hipopigmentasyon,perioral dermatit, allerjik kontakt dermatit, deride maserasyon,ikincil enfeksiyon, deri atrofisi, striae, miliaria gibi yan etkilergö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Fenitoin, barbitüratlar ve rifampisinleberaber kullanıldığında hidrokortizonun farmakolojik etkisindeazalma gö-rülebilir.

Doz Önerisi: Genellikle tedavi başlangıcında günde 2-3 kezince bir tabaka halinde uygulanır. Bebeklerde ve 4. yaşa kadar çocuklardauygulama süresi 3 haftayı geçmemelidir. Doz aşımı sonucu dermokortikosteroidler,sistemik yan etkilere neden olabilecek oranda emilebildiklerinden,dikkatli kullanılmaları gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir