Ürik Asit Seviyesini Düzenleyin

Ürik asit, belirli gıdalarda bulunan kristalin bileşiklerin pürinlerinin parçalanması sonucunda ortaya çıkan doğal bir atık ürünüdür. Normal koşullar altında ürik asit kanda çözünür, böbreklerden geçer ve idrar ile vücuttan uzaklaştırılır. Yeme alışkanlıklarınız, pürin içeren gıdalardan oluşuyorsa veya böbrekler aşırı ürik asidi ortadan kaldıramıyorsa, hiperürisemi veya gut olarak bilinen yüksek ürik asit seviyeleri oluşur. Daha sağlıklı bir vücut için siz de Ürik Asit Seviyesini Düzenleyin.

Yeme Alışkanlıkları Düzeltilmeli

Ürik asit düzeylerini kontrol altına almak için, pürin olan gıdaları yememeyi, vücutta ürik asit oluşturmaya neden olan kimyasal maddeleri kullanmayın. Kırmızı et, deniz ürünleri, sakatat ve bazı fasulye türleri yenilmeyecek yiyecekler arasındadır. Rafine karbonhidratlar ve kuşkonmaz, bezelye, mantar ve karnabahar gibi sebzeler de yenilmemelidir.

Fruktozdan Kaçının

Soda tüketimini sınırlayınız. Meyve suları ve ya diğer şekerli içecekleri içmeyi minimuma indirin.

Alkolu sınırlandırın

Alkol vücutta kurutulduğundan, özellikle pürin içeren gıdalarla tüketildiğinde tüketimin sınırlanması önerilir. Şarap tüketimi ürik asit seviyelerini etkilemiyor gibi görünse de, biranın yüksek maya içeriği onu özellikle vücut için olumsuz etkiler. Bira içenlerin alımını sınırlamaları veya  tamamen içmeyi bırakmaları önerilir.

Fazla kilolardan kurtulun

Pürinlerde yüksek bir beslenme alışkanlığı ile kombine edildiğinde, ekstra vücut ağırlığı yüksek ürik asit seviyeleri ile ilişkilidir. Ancak hızlı kilo kaybı da bir faktörr olduğundan fazla kiloluysanız, hızlı diyetlerden kaçınmak en iyisidir. Ürik asit seviyesinde artışı önlemek için kademeli bir kilo kaybı programı geliştirmekte yarar var.

 

Neler Yiyebilir Neler İçebiliriz?

Su için

Su kandaki ürik asit seviyesini sulandırır ve böbreklerin atığı mesaneye geçirmesini sağlar. Günlük olarak içilmesi gereken su miktarı kişiye göre değişmektedir. Doktorunuza danışabilirsiniz.

Limon Tüketebilirsiniz

Limon suyunun vücudu daha asidik hale getireceği düşünülse de gerçekte alkalin etki yaratır ve ürik asidi nötrleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, C vitamini içeriği ürik asit seviyelerini düşürmeye de yardımcı olur.

Kiraz Yiyebilirsiniz

Kirazlar ve koyu renkli meyveler ürik asit seviyelerini düşürmeye yardımcı kimyasallar içerir. Ayrıca, mor ve mavi renkli meyveler, ürik asidi düşürmeye ve iltihaplanmayı ve sertliği azaltmaya yardımcı olan antosiyaninler olarak adlandırılan flavonoidler içerir.

<Ucuz ayakkabıda risk

ayakkabılardaki kimyasal maddelerin tümör oluşumuna ve kansere neden bildirildi. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü, İzmir Ayakkabıcılar Odası’nın talebiyle

Yaşamsal öneriler!

Günlük yaşamınızda ufak değişiklikler yaparak kanser oluşma riskini azaltabilirsiniz. çevresel risk faktörlerine karşı alabileceğiniz önlemler bu haberde…Sağlık önerileri• Yılda bir

Kötü anıları silen ilaç

İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesinin haberine göre, bilim adamları, geliştirdikleri ilacın özellikle kötü olayların ardından ortaya çıkabilen “travma sonrası stres
Yumurta alırken dikkat!

Yumurta alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Toplumun her kesiminin en kolay ve ucuza tüketebildiği yumurtaların, oda sıcaklığında saklanması
Şekerli gıda ruha iyi geliyor

Sağlıksız beslenmenin kadınlarda depresyonu tetikleyebildiği bildirildi. Avustralya’daki Melbourne üniversitesinde yapılan araştırma, depresyondaki kadınların beslenme şekillerini gözden geçirmelerini ve işlenmiş gıdaları

Çocuklara Günde İki Atıştırmalık

İngilizler tarafından yapılan araştırmalarda çocuklar için günlük olarak tüketilebilecek maksimum atıştırmalık miktarının 100 kalorilik iki atıştırmalık olması gerektiği sonucuna ulaşıldı.