Ürik Asit Seviyesini Düzenleyin

Ürik asit, belirli gıdalarda bulunan kristalin bileşiklerin pürinlerinin parçalanması sonucunda ortaya çıkan doğal bir atık ürünüdür. Normal koşullar altında ürik asit kanda çözünür, böbreklerden geçer ve idrar ile vücuttan uzaklaştırılır. Yeme alışkanlıklarınız, pürin içeren gıdalardan oluşuyorsa veya böbrekler aşırı ürik asidi ortadan kaldıramıyorsa, hiperürisemi veya gut olarak bilinen yüksek ürik asit seviyeleri oluşur. Daha sağlıklı bir vücut için siz de Ürik Asit Seviyesini Düzenleyin.

Yeme Alışkanlıkları Düzeltilmeli

Ürik asit düzeylerini kontrol altına almak için, pürin olan gıdaları yememeyi, vücutta ürik asit oluşturmaya neden olan kimyasal maddeleri kullanmayın. Kırmızı et, deniz ürünleri, sakatat ve bazı fasulye türleri yenilmeyecek yiyecekler arasındadır. Rafine karbonhidratlar ve kuşkonmaz, bezelye, mantar ve karnabahar gibi sebzeler de yenilmemelidir.

Fruktozdan Kaçının

Soda tüketimini sınırlayınız. Meyve suları ve ya diğer şekerli içecekleri içmeyi minimuma indirin.

Alkolu sınırlandırın

Alkol vücutta kurutulduğundan, özellikle pürin içeren gıdalarla tüketildiğinde tüketimin sınırlanması önerilir. Şarap tüketimi ürik asit seviyelerini etkilemiyor gibi görünse de, biranın yüksek maya içeriği onu özellikle vücut için olumsuz etkiler. Bira içenlerin alımını sınırlamaları veya  tamamen içmeyi bırakmaları önerilir.

Fazla kilolardan kurtulun

Pürinlerde yüksek bir beslenme alışkanlığı ile kombine edildiğinde, ekstra vücut ağırlığı yüksek ürik asit seviyeleri ile ilişkilidir. Ancak hızlı kilo kaybı da bir faktörr olduğundan fazla kiloluysanız, hızlı diyetlerden kaçınmak en iyisidir. Ürik asit seviyesinde artışı önlemek için kademeli bir kilo kaybı programı geliştirmekte yarar var.

 

Neler Yiyebilir Neler İçebiliriz?

Su için

Su kandaki ürik asit seviyesini sulandırır ve böbreklerin atığı mesaneye geçirmesini sağlar. Günlük olarak içilmesi gereken su miktarı kişiye göre değişmektedir. Doktorunuza danışabilirsiniz.

Limon Tüketebilirsiniz

Limon suyunun vücudu daha asidik hale getireceği düşünülse de gerçekte alkalin etki yaratır ve ürik asidi nötrleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, C vitamini içeriği ürik asit seviyelerini düşürmeye de yardımcı olur.

Kiraz Yiyebilirsiniz

Kirazlar ve koyu renkli meyveler ürik asit seviyelerini düşürmeye yardımcı kimyasallar içerir. Ayrıca, mor ve mavi renkli meyveler, ürik asidi düşürmeye ve iltihaplanmayı ve sertliği azaltmaya yardımcı olan antosiyaninler olarak adlandırılan flavonoidler içerir.

<

Anne adayları dikkat!

Hamilelikte iki kişilik yemek bebeğe zararlı ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, hamilelikleri sırasında çok fazla yiyen anne adayları çocuklarının cinsiyetini
Tiryakiye resimle uyarı

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkan Vekili Mehmet Küçük, Avrupa Birliğine (AB) uyum ve sigara tüketiminin azaltılması çalışmalarıKan bağışında artış

AA muhabirinin Türk Kızılayı yetkililerinden aldığı bilgilere göre, Türkiye’nin yıllık 1,5 milyon ünite olan kan ihtiyacının 2008 yılında yaklaşık yarıya