Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Vücut kütle indeksi veya VKİ, boyunuz için sağlıklı bir ağırlık aralığı olup olmadığınızı belirlemek için kullanılan bir ölçüttür.

Bel ölçümü, belinizin etrafında taşınan yağ miktarını ölçerek risk değerlendirmeye yardımcı olduğundan, BKİ’yi bel çevresi ile birlikte düşünmekte yarar vardır.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Ağırlığınızın kg cinsinden boyunuzun karesine (metre cinsinden) bölümüdür.

Örneğin;

Boyunuz: 1.65

Kilonuz: 50

VKİ=50/(1.65)^2=50/(1.65*1.65)

VKİ Sonucunu Yorumlama:

Eğer VKİ 19’dan küçük ise:

Boyunuza göre zayıfsınız demektir. Sağlıklı kilo alma alanınızı korumayı hedeflemek önemlidir. Sağlıklı kilo aralığında olmak, vücudunuzun enfeksiyon veya hastalıkla mücadele kabiliyetini artıracaktır.

Eğer 19.01-24.9 ise:

Boyunuza göre sağlıklı bir kilodasınız.. Ancak, bel ölçünüzü de kontrol etmenizi öneririz.

Sağlıklı, dengeli bir diyetten ve düzenli olarak egzersiz yaparak sağlıklı kilo vermeyi hedefleyin. Günde yaklaşık 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite-egzersiz yapılması önerilir.

Eğer 25-30 ise:

Bel ölçünüzü kontrol etmenizi öneririz. Aşırı kilolu olmak, diğer sağlık koşullarının yanı sıra koroner kalp hastalığı geliştirme riskinizi arttırır. Sağlıklı bir kilo vermek, kan basıncınızı ve kolesterol seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir kilo elde etmek ve sürdürmek için, her gün fiziksel olarak aktif olun ve sağlıklı, dengeli bir diyetin keyfini çıkarın.

Kişiselleştirilmiş tıbbi ve beslenme önerileri için doktorunuza ve ya bir diyetisyene danışın.

Eğer: 50’den fazla ise:

Bel ölçünüzü mutlaka kontrol etmenizi öneririz. BMI’niz arttıkça, diğer sağlık koşullarının yanı sıra koroner kalp hastalığı geliştirme riski de artar. Kilonuzu azaltmak için gerekli adımları atmanız önemlidir. Sağlıklı bir kilo elde etmek ve sürdürmek her gün fiziksel olarak aktif olmanızı ve enerji ihtiyacınızı karşılayan sağlıklı, dengeli bir diyet yemenizi sağlıyor.

<

Diş Teli Temizliği

Ortodonti tedavisi gören kişiler için ağız hijyeni oldukça önemlidir. Diş teli kullanan kişilerin her gün dişlerini yeterince temizlemelidir. Yeterince temizlenmeyen
Varis ihmale gelmiyor

Hayati yan etkileri var. Varis, kanı akciğer ve kalbe taşıyan toplardamarların ilerleyici bir şekilde genişlemesiyle oluşan bir rahatsızlık. Varisin hem
Vitamin gerçeği!

Vitaminlerle ilgili yapılan bugüne kadarki en kapsamlı araştırmada, yaşları 50 ile 79 arasında değişen 162 bin Amerikalı kadının vitamin alma
Müzik 10 derde deva

İşte müziğin insan sağlığına 10 faydası Antik Yunan’ın ve Amerikan yerlilerinin sıklıkla kullandığı bir tedavi yöntemi olan müziğin insan sağlığına