Yeterince Uyumuyor Olabilirsiniz

Yetersiz uykunun çeşitli belirtileri vardır ve çoğunlukla bunlar fazla dikkate alınmamaktadır. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu, yetersiz uykunun belirtileri ve zararlarını açıkladı, bunlara neden olan etmenleri belirtti. Bu belirtiler var ise Yeterince Uyumuyor Olabilirsiniz.

Cildiniz

Cildiniz birçok hastalık gibi uyku problemi konusunda da habercidir. Yapılan araştırmalar uyku eksikliğinin sivilce problemini doğurduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uyku sırasında kontrolü sağlanan hormon sistemi uyku bozukluğu ile dengesizleşmektedir. Bu nedenle de çeşitli cilt problemleri, bağışıklık sistemi problemleri oluşturabilmektedir.

Gözler

Yetersiz uykunun bir diğer belirtisi ise; gözlerde şişlik, halkalar, gözaltı şişlikleri gibi göz problemleridir. Uyku sırasında gerçekleşen hormon kontrolü ve doku onarımı gerçekleşmeyince göz çevresi problemleri oluşmaktadır. Yapılan çalışmalarda, yeterli uyumayan kişilerin göz bölgelerinde kırışıklık, çizgi ve sarkma gibi problemlerin daha çok görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır.

Açlık Hissi ve Kilo Alma

Açlık hormonlarının kontrol mekanizması da uyku sırasında düzenlenmektedir ve yeterince uyunmadığında kişi ihtiyacından daha fazla yemek yeme isteği duymaktadır. Buna bağlı olarak da kilo almaya yol açmaktadır.

Öfke ve Sinir

Yapılan bir araştırmada 1 hafta boyunca her gün 4.5 saat uyuyan kişilerde öfke ve zihinsel bitkinlik görülmeye başlanmıştır. Aynı kişiler üzerinde yapılan ikinci durumda ise kişiler normal uyku düzenlerine döndürülmüş ve kişilerin bu dönemde gösterdikleri sinir problemlerinin görülmediği gözlemlenmiştir.

Konsantrasyon

Uykusuzluk konsantrasyonunuzu olumsuz yönde etkilemektedir. Uykusuzluk ile birlikte çeşitli hafıza problemleri boy göstermekte, trafik gibi dikkat gerektiren durumlarda başarısızlık olarak sonuçlanmaktadır.

Sabah Ağrıları

Sabahları baş ağrısı, boğaz ağrısı, ağız kuruluğu ile uyanıyorsanız, uyku düzeninizin yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Uyku apnesi, horlama ve ya reflü gibi problemler yaşıyor olabilirsiniz. Bu konularda bir doktora danışmalısınız.

Nedenler

Uykusuzluğun nedenleri aslında günlük hayatımızda sıklıkla yaptığımız davranışlar fakat bunlar genellikle göz ardı edilmekte ve uyku problemleri ile savaşılmamaktadır.

Yatmadan Önce Telefona Bakmak

Beyin telefon ışığı ile gün ışığını ayırt edemez böylece uyumaya yardımcı olan melatonin salgılanmasını başlatmaz. Böylece uykuya dalamazsınız. Bu nedenle uyumadan en az 1 saat öncesinde cep telefonu, bilgisayar ve televizyonunuzu kapatınız. Böylece vücudunuz uyumaya kendisini hazırlayacaktır.

Farklı Saatlerde Yatmak

Hafta içi ve hafta sonu farklı saatlerde uyuyup uyanıyorsanız bu durum da uykuya geçme ve uyuma sürenizi olumsuz yönde etkilemektedir. Hafta sonu ile hafta içi uyanma ve uyuma saatleriniz arasında değişiklik olacaksa da maksimum 35-45 dakika değişiklik yapmalısınız.

Kahve Tüketimi

Uyku problemi yaşayan kişilerde öğleden sonra yorgunluk baş göstermektedir. Böylece yorgunluğunu üzerinden atmak isteyen kişi kendine bir yorgunluk kahvesi hazırlar. Ancak kafein beyninize sinyali vererek sizin uyanıklığı takip sisteminizin bozulmasını ve daha uyanık kalmanızı sağlar. Anlık olarak sizi mutlu etse de uzun vadede daha fazla uyku problemleri yaşanmasına neden olmaktadır. Özellikle uyku konusunda hassas olan kişilerin uyumadan en az 5 saat öncesinde kafein tüketimini bırakması gerekmektedir.

Yatağınız Uygun Olmayabilir

Yatağınız size uygun bir uyku getirmeyebilir. Yatağınızı biri ile paylaşıyorsanız (eşiniz ve ya bir evcil hayvanınız) siz farkında olmasanız bile gece boyu birçok kez uyanabilirsiniz. Bunu daha büyük bir yatak alarak çözmek mümkün olabilecektir ve ya evcil hayvanınız ile aynı yatağı paylaşmamak sizin daha iyi uyumanızı sağlayacaktır. Tek yatıyorum ama hala problemim var diyorsanız da yatağınız yeterli konfora sahip olmayabilir.

Yatak Odası

Yatak odanız fazla sıcak ve ya ışık alıyor olabilir. Uyunan odanın çok sıcak olmaması gerekmektedir. Belli serinlikteki oda uyurken sahip olduğunuz vücut sıcaklığının doğal düşüşünü ayarlamaktadır. Oda sıcak ise bu düşüş gerçekleşmez, vücut gereklik soğumayı yapamaz. Aynı durum odada var olan ışık için de geçerlidir. Kaliteli bir uyku için odanın karanlık olması gerekmektedir. Oda ne kadar karanlık ise beyniniz sizin uykuya o kadar kolay girmenizi sağlar.

 

<

Diyet saç döküyor

 Bu dönemde yapılan şok diyetler ve bu diyetlerin yol açtığı kansızlık saçların güçsüzleşmesiyle birlikte, hızla dökülmesine neden oluyor. Protein ağırlıklı
Burun damlalı otizm tedavisi

Otistik çocukların tedavisine katkı sağlayan ‘oksitosin’ adlı hormon kullanılmak üzere burun damlası haline getirildi. Avustralya’daki araştırmada, otistik çocukların tedavisine ‘oksitosin’
Tuz tüketimine dikkat

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli diyetisyen Gamze Şanlı, hareketsiz bir yaşam sürdürülen kış aylarında fazla tuz tüketiminin tansiyon yükselmesine, vücutta

Varis ihmale gelmiyor

Hayati yan etkileri var. Varis, kanı akciğer ve kalbe taşıyan toplardamarların ilerleyici bir şekilde genişlemesiyle oluşan bir rahatsızlık. Varisin hem

Migrene karşı botoks

Yüzdeki kırışıklıkları gidermek için uygulanan botoksun (botulinum toksini) bazı migren türlerine iyi gelebileceği bildirildi. Bilim adamları, migreni olan kişilerin ağrılarının
Ekinezyanın faydaları

öncelikle bağışıklık sistemine iyi geliyor Bitkinin doku yenilenmesini hızlandırdığı ve iltihaplanmaları azalttığı da biliniyor. İçeriğindeki maddeler sayesinde ekinezya; bakteri, virüs

Sebzeleri nasıl yemeli?

Haşlanmış kabakta karaton maddesi etkili bir antioksidandır. Patatesin çok iyi pişirilmesi gerekir. Domates piştikçe yararı artar.    Çiğ meyve sebzelerin sağlığımız